Σ.Δ.Ε.Υ.- Ε.Δ.Υ.

Τα Σχολικά Δίκτυα Εκπαιδευτικής Υποστήριξης (Σ.Δ.Ε.Υ.) έχουν ως σκοπό την ενδυνάμωση και την προώθηση της συνεργασίας, καθώς και τον συντονισμό του έργου των σχολικών μονάδων και Ε.Κ., για τη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης όλων ανεξαιρέτως των μαθητών στην εκπαίδευση και την προαγωγή συνολικά της γνωστικής και ψυχοκοινωνικής τους ανάπτυξης. Κάθε Σ.Δ.Ε.Υ. μπορεί να εξυπηρετεί έως πέντε (5) σχολικές μονάδες. Σε κάθε σχολική μονάδα συγκροτείται η Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) με σκοπό την ανάπτυξη διεπιστημονικών πρακτικών εκπαιδευτικής αξιολόγησης των μαθητών, συμβουλευτικής και παιδαγωγικής υποστήριξης . Η ΕΔΥ αποτελείται από τα ακόλουθα μέλη :

1. Τον/την Διευθυντή/ντρια ή Προϊστάμενο/η της σχολικής μονάδας
  2. Έναν εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής, του Τμήματος Ένταξης ή, αν δεν υπάρχει, έναν εκπαιδευτικό με εξειδίκευση στην Ε.Α.Ε. ή έναν εκπαιδευτικό παράλληλης στήριξης
  3. Έναν ψυχολόγο
  4. Έναν κοινωνικό λειτουργό.

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας λειτουργεί η Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) κάθε Τρίτη από τις 08:15 έως τις 12:30 και αποτελείται από Κοινωνικό Λειτουργό και Ψυχολόγο. Στις αρμοδιότητες της Ε.Δ.Υ. περιλαμβάνεται η υποστήριξη των μαθητών με μαθησιακές, συναισθηματικές ή/και συμπεριφορικές δυσκολίες και των γονέων τους με ατομικές συναντήσεις, καθώς και οι ομαδικές παρεμβάσεις στο πλαίσιο της τάξης. Όποιος επιθυμεί μπορεί να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το σχολείο για να γίνει προγραμματισμός της συνάντησης με τα μέλη της Ε.Δ.Υ.