Ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου (μετά το σκύλο) είναι το βιβλίο. Θα μου πείτε: Είναι ένας άψυχος φίλος.. τι να τον κάνεις;
Μήπως σου μιλάει; Μήπως σε ακούει, μήπως σε ταξιδεύει; ή μήπως σου κρατάει συντροφιά όταν νιώθεις μόνος;
Θες να πεις πως ένα βιβλίο μπορεί να σου δώσει και γνώσεις; Να σε κάνει σοφότερο; Καλύτερο άνθρωπο; Αυτούς και άλλους τόσους προβληματισμούς είχαμε σήμερα φεύγοντας από την γιορτή που διοργανώσαμε στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, και φέτος για το βιβλίο.
Φτιάξαμε σελιδοδείκτες, ψηφίσαμε το βιβλίο της χρονιάς, παίξαμε θέατρο, τραγουδήσαμε και τον ύμνο του βιβλίου και επιστρέψαμε στα σπίτια μας πλουσιότεροι. Οι διοργανώτριες εκπαιδευτικοί Μαρία Χαρουλάκη, Βάσω Καραγιανάκη, Μαλβίνα Λεντυκ, Κυριακή Ταμπακοπούλου, Ιωάννα Χριστοδουλάκη, Τέλη Αγάθη Εύα Σταμπουλίδου και οι μαθητές της Δ τάξης
μας εντυπωσίασαν με την ευρηματικότητα και το μεράκι τους! Πολλά συγχαρητήρια και του χρόνου!