Μετά από εισήγηση του Συλλόγου Διδασκόντων και με απόφαση της Διευθύντριας του 9ου Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Κρήτης, Μαρία Μελεσσανάκη ΠΕ70, πραγματοποιήθηκε στις 11/09/2023 ενδοσχολική επιμόρφωση διάρκειας 3ων ωρών με θέμα “Λειτουργία και χρήση της διαδραστικής οθόνης SAMSUNG Flip Pro WM55B 55″ Interactive. Επιμορφωτής στην 3ωρη αυτή επιμόρφωση ήταν ο εκπαιδευτικός ΠΕ70 και Διευθυντής του 32ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου κος Κων/νος Μηλαθιανάκης . Στην επιμόρφωση συμμετείχε και η Σύμβουλος 3ης Περιφέρειας εκπαίδευσης Μαρία Καδιανάκη.