Φίλοι καλωσορίσατε….

Σας καλωσορίζουμε στο ιστολόγιο του σχολείου  μας!

Το 8ο Νηπιαγωγείο Ναυπάκτου είναι ένα διθέσιο Νηπιαγωγείο υποχρεωτικού και ολοήμερου ωραρίου. Δημιουργήσαμε την σελίδα αυτή με στόχο την ενημέρωση γονέων και μαθητών για τις δράσεις του Νηπιαγωγείου μας. Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας, την προσβασιμότητά του, τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του, τα στοιχεία επικοινωνίας του, τις δράσεις μας. Είναι ένας χώρος ευχάριστος και δημιουργικός, όπου μέσω του παιχνιδιού πραγματοποιούνται δραστηριότητες στα πλαίσια του Αναλυτικού Προγράμματος Σπουδών. Δίνονται πολλές ευκαιρίες στα παιδιά να αποκτήσουν εμπειρίες, να αναπτυχθούν ολόπλευρα, να αλληλεπιδράσουν και να κοινωνικοποιηθούν. Να μάθουν πως να μαθαίνουν! Τα παιδιά ενθαρρύνονται να εξερευνούν το περιβάλλον, να εκφράζονται ελεύθερα, μιλώντας για τις εμπειρίες και τα βιώματά τους.  Στόχος μας είναι το κάθε παιδί να κατακτήσει γνώσεις και να αποκτήσει εμπειρίες βάσει του δικού του ρυθμού ανάπτυξης παίζοντας και δημιουργώντας σε κλίμα αλληλοεκτίμησης, συνεργασίας και εμπιστοσύνης!

Ας παίξουμε λοιπόν!!!