“Το κορίτσι που ζήτησε μια βελόνα”
Στη δυστυχισμένη πολιτεία που τη λέγαν Σαρλενάκ και την είχαν πλακώσει οι συμφορές, εμφανίστηκε το μικρό κορίτσι με την παράξενη, κελαηδιστή φωνή για να φέρει την παλιά, χαμένη ευτυχία. Κανείς δεν θα μπέρδευε πια το αλμυρό με το γλυκό και τα παιδιά θα έβλεπαν πάλι όνειρα στον ύπνο και στον ξύπνιο τους. Και τι ζήτησε για όλα αυτά; Μια βελόνα, μια απλή βελόνα…Όμως ο πονηρός κυβερνήτης και το Μεγάλο Συμβούλιο συνεδριάζουν: “Γιατί άραγε να ζητήσει μόνο αυτό το δώρο, ενώ εμείς της προσφέραμε πράγματα πολύτιμα και ακριβά;”
Τα φώτα έσβησαν και το παραμύθι του Μπουλώτη Χρήστου, «Το κορίτσι που ζήτησε μια βελόνα», ζωντάνεψε μπροστά μας!! Τα παιδιά ταξίδεψαν, ονειρεύτηκαν και προβληματίστηκαν μέσα από μια παράσταση με υπέροχη αισθητική! Επίσης μετά το τέλος της παράστασης είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τα παρασκήνια να αγγίξουν από κοντά τις κούκλες και το σημαντικότερο να πειραματιστούν και να εκφραστούν και εκείνα με παιχνίδια με γαντόκουκλες και με τις σκιές των χεριών τους. Ευχαριστούμε θερμά το θέατρο «Χωρίς Αυλαία» για την αξέχαστη εμπειρία που μας χάρισε και τον πολυχώρο τέχνης της Ναυπάκτου, «Τεχνουργείον» που μας φιλοξένησε!
Εμπρός για το Μουσείο!
Αρχές Δεκεμβρίου ταξιδέψαμε έως το γειτονικό Αιτωλικό για να επισκεφθούμε το Κατράκειο Μουσείο και να θαυμάσουμε από κοντά το έργο της μεγάλης χαράκτριας Βάσως Κατράκη. Στο χώρο, μας υποδέχθηκε η ξεναγός του μουσείου, η οποία αφού μας «σύστησε» τη σπουδαία χαράκτρια λέγοντας λίγα λόγια για τη ζωή της, μας συντρόφευσε σε όλη τη διάρκεια της επίσκεψης απατώντας σε ερωτήσεις των παιδιών και δίνοντας σημαντικές πληροφορίες για τα εκθέματα. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα βασικά εργαλεία της χαρακτικής και να κατανοήσουν την έννοια της δημιουργίας «μήτρας» σε ξύλο και σε πέτρα προκειμένου να «γεννηθούν» τα έργα της χαρακτικής μέσω του τυπώματος. Επίσης ως θεατές των έργων τέχνης επιχείρησαν να προσεγγίσουν τον πρωτογενή τρόπο σκέψης της καλλιτέχνιδας , να ερμηνεύσουν το συμβολικό της σύστημα και να δημιουργήσουν νέους συνειρμούς. Ενώ η εμπλοκή τους στην παραπάνω διαδικασία απέκτησε βάθος με το να προσπαθήσουν μόνα τους να επιλέξουν εκείνα τα έργα που τα συγκίνησαν περισσότερο και να τα ανασυνθέσουν στο χαρτί! Μετά την επίσκεψη στο μουσείο ακολούθησε περίπατος στη γενέτειρα της χαράκτριας προκειμένου να δούμε από κοντά εικόνες που αποτυπώνονται και στα έργα της όπως το μοναδικό σταφνοκάρι και να χαλαρώσουμε σε ένα μικρό πάρκο και υδροβιότοπο της περιοχής! Καθώς όμως η επαφή με τις τέχνες συνιστά μία μαθησιακή εμπειρία που είναι σύμφυτη με την ανάγκη των παιδιών να εκφραστούν δημιουργικά, την επόμενη ημέρα έγιναν τα ίδια μικροί καλλιτέχνες, αξιοποίησαν τις νέες ιδέες και πειραματίστηκαν με φόρμες και νέα υλικά, στις δικές τους δημιουργίες στην τάξη!
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου μέσα από μια…. αλλιώτικη ιστορία
Πώς να μιλήσεις στα παιδιά για μια μαζική λαϊκή αντίθεση απέναντι σε ένα δικτατορικό πολίτευμα; Φυσικά μέσα από το κουκλοθέατρο και την υπέροχη ιστορία της Ευγενίας Φακίνου «Ντενεκεδούπολη»! Μέσα λοιπόν από την ιστορία μιας αλλιώτικης πολιτείας από τις άλλες… .τα παιδιά την ημέρα εκείνη είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν την ανάγκη για την ανάπτυξη κοινά αποδεκτών κανόνων συμπεριφοράς αλλά και τη συλλογική ευθύνη προκειμένου να επιτευχθούν οι στόχοι που θέτει η κάθε κοινωνία. Φυσικά τα συναισθήματα που δημιουργήθηκαν ήταν πολλά και έντονα και έτσι το τέλος της ιστορίας ακολούθησε χορός, τραγούδι και μουσικοκινητικό παιχνίδι όπου τα παιδιά εκφράστηκαν και αλληλεπίδρασαν μεταξύ τους ως ομάδα!
Ας φυτέψουμε!
Το μήνα Νοέμβριο έπειτα από τον ενθουσιασμό που έδειξαν τα παιδιά για τη θεματική «Ανάπτυξη των Φυτών» αποφάσισαν μαζί με τις νηπιαγωγούς να φτιάξουν το δικό τους ανθόκηπο! Έτσι έφεραν από το σπίτι μοσχεύματα κλαδιών, ρίζες, σπόρους, βολβούς αλλά και ολόκληρα φυτά που μεταφυτεύθηκαν στα παρτέρια του σχολείου. Με τον ερχομό της Άνοιξης θα έχουν την χαρά να καμαρώσουν τα φυτά τους σε πλήρη ανάπτυξη! Ενώ μέχρι τότε τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να παρατηρούν την ανάπτυξη των φυτών που φύτεψαν, να κάνουν προβλέψεις και υποθέσεις για την εξέλιξή τους αλλά και θα αποκτήσουν θετική και υπεύθυνη στάση απέναντι στο περιβάλλον αναλαμβάνοντας την φροντίδα του δικού τους μοναδικού ανθόκηπου!
28η Οκτωβρίου!
Στον εορτασμό της εθνικής επετείου της πατρίδας μας, μαζευτήκαμε όλοι μαζί για να την τιμήσουμε μέσα από ένα μικρό δρώμενο! Τα παιδιά, στο κέντρο πάντα της μαθησιακής διαδικασίας, είχαν την ευκαιρία μέσω μια αισθητικής και κινητικής εμπειρίας, να λειτουργήσουν ομαδικά και να επεξεργαστούν ένα ιστορικό γεγονός. Έτσι, μέσω του λόγου, της μουσικής, της ποίησης και της ψυχοκινητικής δράσης δημιούργησαν γέφυρες με το παρελθόν!
Τι έγινε το 1571 κυρία;
Το μήνα Οκτώβριο, με αφορμή τη θεματική που διαπραγματευτήκαμε στην τάξη «Τι έγινε το 1571,κυρία;» αποφασίσαμε να πραγματοποιήσουμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Φετιχιέ Τζαμί, στο ιστορικό κτίριο της πόλης μας που έχει ανακαινιστεί και λειτουργεί πλέον ως χώρος εκθέσεων. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε την ατομική έκθεση ζωγραφικής του Γιάννη Αδαμάκη με τίτλο «ΝΑΥΣ + ΠΗΓΝΥΜΙ» , τα εγκαίνια της οποίας πραγματοποιήθηκαν μάλιστα από την υπουργό Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη.
Η έκθεση, που συνοδευόταν από ξεναγό, πλαισίωσε τις εκδηλώσεις για τους επετειακούς εορτασμούς της Ναυμαχίας της Ναυπάκτου και ήταν η πρώτη επίσκεψη των παιδιών σε έναν εικαστικό χώρο. Πρωταρχικός σκοπός ήταν τα παιδιά να αναπτύξουν την ευαισθησία τους απέναντι σε έργα τέχνης (αισθητικός γραμματισμός) και ταυτόχρονα να αποκτήσουν σεβασμό απέναντι στον εικαστικό χώρο και την παρουσίαση. Πράγματι τα παιδιά μέσα από ερωτήματα που έθεσαν ως θεατές των έργων τέχνης επιχείρησαν να προσεγγίσουν τον πρωτογενή τρόπο σκέψης του καλλιτέχνη. Προσπάθησαν να ερμηνεύσουν τα συμβολικά συστήματα που αναπαρίστανται στα καλλιτεχνικά δημιουργήματα και ταυτόχρονα ενεργοποίησαν την φαντασία και την κριτική τους σκέψη. Επίσης είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν πώς ένα ιστορικό γεγονός μπορεί να εμπνεύσει έναν καλλιτέχνη και να προσεγγιστεί μέσω των αισθήσεων. Ακόμα ανέπτυξαν την αισθητική τους αντίληψη και ήρθαν σε επαφή με μια τεχνοτροπία αποκτώντας ένα μέτρο σύγκρισης για επόμενες εμπειρίες με άλλους καλλιτέχνες. Τέλος έγιναν τα ίδια μικροί καλλιτέχνες, αξιοποιώντας τις νέες ιδέες, πειραματίστηκαν με φόρμες και έφτιαξαν τις δικές τους δημιουργίες!!!
Ημέρα Αθλητισμού!
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αθλητισμού, που εορτάστηκε στις 29 Σεπτεμβρίου του 2023, είχαμε την χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον διεθνούς φήμης αθλητή κύριο Βασίλη Παναγιωτόπουλο. Ο κ. Βασίλης Παναγιωτόπουλος είναι ο μοναδικός Έλληνας αθλητής με αναπηρία στο Tάε κβο ντο που εκπροσωπεί τη χώρα μας σε διεθνές επίπεδο και κατέκτησε μάλιστα το 1ο προολυμπιακό μετάλλιο για την χώρα μας στο παρά-Ταεκβοντό 3ης θέσης που διεξήχθη στο Σόφια το 2020 (European Qualification Tournament for Tokyo 2020 Paralympic Games).
Η συνάντηση με τον κύριο Παναγιωτόπουλο ήταν μια πολύ πλούσια μαθησιακή εμπειρία για τα παιδιά! Ικανοποίησαν την φυσική τους περιέργεια και έμαθαν πολλές πληροφορίες για το συγκεκριμένο άθλημα μέσα από ερωτήσεις που έκαναν αλλά και μέσα από βίντεο που παρακολούθησαν μαζί με τον καλεσμένο μας (όπως χώρα καταγωγής, σημασιολογία του ονόματος, το είδος του αγωνιστικού χώρου που φιλοξενεί το συγκεκριμένο άθλημα, τις στολές των αθλητών, το διαιτητή και φυσικά την τεχνική ). Επίσης είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά πραγματικά μετάλλια! Ακόμα ενθαρρύνθηκαν να μιλήσουν μια άλλη γλώσσα! Μέτρησαν στα κορεάτικα έως το δέκα και φώναξαν προστάγματα συγκεκριμένων ασκήσεων στα κορεάτικα. Αυτό που τα ενθουσίασε όμως πιο πολύ ήταν ότι αλληλεπίδρασαν με τον καλεσμένο μας λαμβάνοντας μέρος σε μια μίνι προπόνηση στο χώρο του σχολείου με ειδικό εξοπλισμό!
Τέλος μέσω αυτής της μαθησιακής εμπειρίας τα παιδιά αναπτύχθηκαν όχι μόνο προσωπικά αλλά και κοινωνικά! Αναγνώρισαν τη διαφορετικότητα και ευαισθητοποιήθηκαν ως προς αυτή γεγονός που θα επηρεάσει σημαντικά τη στάση ζωής τους στο μέλλον. Ενώ τέλος αντιλήφθηκαν ότι μια σωματική δυσκολία δεν είναι εμπόδιο στο να κάνουμε τα όνειρά μας πραγματικότητα! Αρκεί να υπάρχει θέληση και αγώνας για συνεχή βελτίωση! Αυτό άλλωστε είναι και ένα από τα βασικά ιδεώδη του αθλητισμού!
Πρώτη συνάντηση!
Έντεκα του Σεπτέμβρη το σχολείο μας άνοιξε τις πόρτες του στους μικρούς μας μαθητές. Χαρά αλλά και αγωνία για μικρούς και μεγάλους που άλλοι ξαναβρέθηκαν και άλλοι αντικρίστηκαν πρώτη φορά. Τα μάτια όλων κοιτάζουν παντού ολόγυρα και περιμένουν τα λόγια του παππούλη να δώσουν την έναρξη της σχολικής μας χρονιάς. Πάνω από τα κεφάλια μας, σκαρφαλωμένα στις μουριές τις αυλής μας, μικρά χρωματιστά αερόστατα με το μήνυμα «Καλή σχολική χρονιά» ανεμίζουν χαρούμενα στο αεράκι. Όμορφα ταξίδια που φαντάζεται κανείς κοιτάζοντάς τα! Ξάφνου, οι δροσερές σταγόνες που πέφτουν στο πρόσωπό μας, αρωματισμένες με το άρωμα του φρεσκοκομμένου βασιλικού, τα απότομα γέλια των παιδιών και των μεγάλων σταματούν όλες τις σκέψεις… Η αλήθεια είναι όμως ότι το πραγματικό ταξίδι τώρα ξεκινά για όλους!