Μπορεί να μην έχουμε επισκεφθεί όλοι χωράφια, ούτε να έχουμε δει ποτέ τρακτέρ όμως οι κυρίες μας έφεραν τα χωραφάκια στο δικό μας νηπιαγωγείο.
Μέσω της θεματικής ενότητας σπορά, οι μαθητές γνώρισαν την διαδικασία της σποράς στα παλιά και νεότερα χρόνια και την σημασία της φροντίδας τόσο των χωραφιών όσο και των φυτών που έχουμε σπίτι.
Με παραμύθια, κατασκευές, πειράματα, γλωσσικές και γραμματικές ασκήσεις καταφέραμε να γίνουμε περισσότερο υπεύθυνοι για τα φυτά και φυτέψαμε τα δικά μας δίνοντας την υπόσχεση να τους παρέχουμε τα απαραίτητα για να μεγαλώσουν….την αγάπη και την φροντίδα μας!!