Άρθρα ανά μήνα: Νοέμβριος 2023
Εδώ Πολυτεχνείο!!
![Screenshot 2023 11 23 22 29 10 095 com.miui .gallery](https://blogs.sch.gr/8nipkamat/files/2023/11/Screenshot_2023-11-23-22-29-10-095_com.miui_.gallery-e1700773246174-150x150.jpg?x94973)
Την 17η Νοεμβρίου γιόρτασαν οι μαθητές μέσα από δραστηριότητες και βιωματικές δράσεις, που τους έκαναν να κατανοήσουν την έννοια της δημοκρατίας και να γνωρίσουν τα γεγονότα που έλαβαν χώρα κατά την εξέγερση του πολυτεχνείου.
Μετά την αφήγηση παραμυθιών, πραγματοποιήθηκαν στη τάξη οι εκλογές μας και αναγνωρίστηκαν οι έννοιες της δικτατορίας και της δημοκρατίας.
Το σχολείο γέμισε με κατασκευές, γαρύφαλλα αλλά και τραγούδια που έγιναν ζωγραφιές….
Μέσω ενός λαβύρινθου καταφέραμε να φτάσουμε στη πόρτα του πολυτεχνείου και να καταθέσουμε ένα λουλούδι για τους φοιτητές ενώ μπαίνοντας μέσα είδαμε τον ραδιοφωνικό σταθμό και ακούσαμε τα νέα της εποχής
Tέλος, σε μια παράσταση κουκλοθέατρου, γνωρίσαμε τους ήρωες της ντενεκεδούπολης και διασκεδάσαμε τραγουδώντας μαζί τους…
Ελιά Ελίτσα, από την ομάδα των πέντε εποχών
![IMG 20231110 115050 censored](https://blogs.sch.gr/8nipkamat/files/2023/11/IMG_20231110_115050_censored-150x150.jpg?x94973)
Το νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε η ομάδα των 5 εποχών, η οποία πέρα από το ότι μεταμόρφωσε την τάξη μας, μας παρουσίασε το βιωματικό πρόγραμμα “Ελιά, ελίτσα”, το οποίο ήρθε για να ολοκληρώσει την θεματική ενότητα “Το λιομάζωμα”.
Τα παιδιά μέσα από μια βιωματική προσέγγιση του θέματος, γνώρισαν το λιομάζωμα, την διαδικασία παραγωγής λαδιού παλιότερα και τώρα, τον μύθο της Αθηνάς και του Ποσειδώνα και συμμετείχαν σε αγωνίσματα όπου κάθε νικητής κέρδιζε ένα στεφάνι ελιάς.
Παρακάτω σας παρουσιάζουμε και τις δράσεις που υλοποιήθηκαν στις τάξεις μας οι οποίες αφορούν ομαδικές και ατομικές κατασκευές, γλωσσικά και γραμματικά παιχνίδια, πειράματα και μαγειρική!!!
Το δικό μας χωραφάκι
![IMG 20231110 144855](https://blogs.sch.gr/8nipkamat/files/2023/11/IMG_20231110_144855-150x150.jpg?x94973)
Μπορεί να μην έχουμε επισκεφθεί όλοι χωράφια, ούτε να έχουμε δει ποτέ τρακτέρ όμως οι κυρίες μας έφεραν τα χωραφάκια στο δικό μας νηπιαγωγείο.
Μέσω της θεματικής ενότητας σπορά, οι μαθητές γνώρισαν την διαδικασία της σποράς στα παλιά και νεότερα χρόνια και την σημασία της φροντίδας τόσο των χωραφιών όσο και των φυτών που έχουμε σπίτι.
Με παραμύθια, κατασκευές, πειράματα, γλωσσικές και γραμματικές ασκήσεις καταφέραμε να γίνουμε περισσότερο υπεύθυνοι για τα φυτά και φυτέψαμε τα δικά μας δίνοντας την υπόσχεση να τους παρέχουμε τα απαραίτητα για να μεγαλώσουν….την αγάπη και την φροντίδα μας!!
31 Οκτωβρίου: Παγκόσμια ημέρα αποταμίευσης και γιορτής του Halloween
![IMG d440ac7802f3169e5390c5a27cd40aad V](https://blogs.sch.gr/8nipkamat/files/2023/11/IMG-d440ac7802f3169e5390c5a27cd40aad-V-150x150.jpg?x94973)
Η 31η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως η ημέρα αποταμίευσης. Έτσι, στο νηπιαγωγείο μας αφού γνωρίσαμε την σημασία της αποθήκευσης και της αποταμίευσης μέσω του παραμυθιού “ο τζίτζικας και ο μέρμηγκας”, κατασκευάσαμε τους δικούς μας κουμπαράδες προκειμένου να αποθηκεύσουμε τόσο τα χρήματα μας όσο και αξίες που δεν αγοράζονται με χρήματα, όπως την φιλία, την αγάπη κλπ
Παράλληλα, στην ώρα των αγγλικών μιλήσαμε για τη γιορτή του Halloween και φτιάξαμε τις δικές μας κολοκύθες, ή αλλιώς pumpkins……