Outdoor Classroom Day

Ημέρα υπαίθριας δραστηριότητας, γνωστή ως ”outdoor classroom day”και χαρήκαμε το σχολείο έξω από τους 4 τοίχους της αίθουσας! Πρόκειται για  μια  δράση η οποία πραγματοποιείται 2 φορές κατά τη διάρκεια της Σχολικής χρονιάς, φέτος έχει προγραμματιστεί για τις 3 Νοεμβρίου 2022 και 19 Μαϊου 2023 και συμμετέχουν σχολεία από όλο τον κόσμο. Για δεύτερη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση που στοχεύει να  ενισχύσει την αντίληψη πως το παιχνίδι σε εξωτερικό χώρο και η βιωματική μάθηση είναι ο πρωταρχικός τρόπος για τη μάθηση των παιδιών, ενώ παράλληλα συμβάλλει στην ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων και όχι μόνο.

Μολονότι οι καιρικές συνθήκες της ημέρας απέτρεπαν την ενασχόληση με δραστηριότητες που είχαμε προγραμματίσει, εκμεταλλευτήκαμε τις συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί στον αύλειο χώρο, συσσώρευση νερού από τη βροχή, και τα παιδιά πειραματίστηκαν και αλληλεπίδρασαν με το υγρό στοιχείο-νερό- που τόσο τα γοητεύει! Παρατήρησαν υλικά που επιπλέουν και βυθίζονται, αντικείμενα που μετακινούνται στο νερό με τη δύναμη του αέρα που φυσούσε ή με την ώθηση που τα ίδια έδιναν φυσώντας με καλαμάκι, περπάτησαν στο νερό με διάφορους τρόπους!!! Περάσαμε υπέροχα!!

Outdoor Classroom DayOutdoor Classroom Day 1