10 Οκτ 2014

Συντάκτης: 8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟY | Κάτω από: Γενικά

Σας καλωσορίζουμε

στο ιστολόγιο του

8ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου!!!

1ο Τουρνουά Σκακιού

Την Κυριακή 26/04/2015 έλαβε χώρα στο σχολείο μας το 1ο Ατομικό Τουρνουά Σκακιού. Την ευθύνη για τη διοργάνωση της εκδήλωσης είχε ο Σύλλογος Κηδεμόνων, με την συμπαράσταση του Συλλόγου Διδασκόντων και την βοήθεια του Σκακιστικού Ομίλου Αγριάς «Το Πιονάκι». Στην διοργάνωση συμμετείχαν 8 μαθητές των μικρότερων τάξεων (Α, Β, Γ) και 9 μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων (Δ, Ε, ΣΤ).

Η διοργάνωση, στόχος της οποίας ήταν να εισάγει τους μαθητές του σχολείου μας στο περιβάλλον του Αγωνιστικού Σκακιού, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Οι μαθητές, χωρισμένοι ηλικιακά σε 2 ομίλους, διαγωνίστηκαν με τους κανόνες που διέπουν ένα πραγματικό σκακιστικό τουρνουά (Ελβετικό Σύστημα 5 γύρων με χρόνο σκέψης 10 λεπτά για κάθε παίκτη). Αξιοσημείωτη ήταν η συμπεριφορά των μαθητών, οι οποίοι συμμορφώθηκαν πλήρως με τους δύσκολους (κατά γενική ομολογία) κανόνες συμπεριφοράς του Αγωνιστικού Σκακιού και βοήθησαν μ’ αυτό τον τρόπο να διεξαχθεί μία πολύ όμορφη και επιτυχημένη εκδήλωση.

Η βράβευση των νικητών θα γίνει την Τρίτη 28/04/2015 κατά την πρωινή προσέλευση στο προαύλιο του σχολείου

Τα αποτελέσματα των δύο ομίλων έχουν ως εξής:

1ος Όμιλος (Τάξεις Α, Β, Γ)

Θέση Ονοματεπώνυμο Βαθμοί Ισοβαθμία
1. Βαγγέλα Εβίνα 5 11,5
2. Ξενάκης Τρύφωνας 4 12,5
3. Ράπτη Αναστασία 2,5 14
4. Αποστολόπουλος Νίκος 2,5 12
5. Λύτρας Γιώργος 2,5 10
6. Γεωργίου Ζάχος 1,5 15
7. Ρίζος Ντέμης 1 13,5
8. Δήμου Χριστίνα 1 11,5

2ος Όμιλος (Τάξεις Δ, Ε, ΣΤ)

Θέση Ονοματεπώνυμο Βαθμοί Ισοβαθμία
1. Σολδάτος Ιωάννης 5 12,5
2. Σολδάτος Αντώνης 4 11,5
3. Ράπτης Δημήτρης 3 14,5
4. Μακρυγιάννης Δημήτρης 3 11,5
5. Σιάππας Δημήτρης 3 9
6. Κολοκοτρώνη Ελένη 2 15
7. Παπάς Μαρβιέν 2 13
8. Στρατηγοπούλου Αν. 1,5 13
9. Παπά Μαλβίνα 1,5 12

Με έμπνευση από το μάθημα τις Γλώσσας «Αγάπες …με ουρά» τα παιδιά έγραψαν απίθανα δίστιχα που φανερώνουν τις σχέσεις μεταξύ των τετράποδων. Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό!

Εργασία του Ολοήμερου Τμήματος στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ

2 Ιαν 2015

Καλή Χρονιά

Συντάκτης: 8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟY | Κάτω από: Γενικά

Το 8ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου σας εύχεται Καλή Χρονιά!

Μακάρι το 2015 να είναι ένα έτος γεμάτο υγεία, χαρά κι ευτυχία !!!

Μακάρι να φέρει στον καθένα από μας ό,τι δεν έφεραν τα προηγούμενα χρόνια κι ακόμα περισσότερα.

2015_1

1. Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  του 8ου Δημ. Σχολείου Βόλου σας προσκαλούν στην εκδήλωση που  συνδιοργανώνουν, την Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 11:40, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου με ομιλήτριες τις κυρίες Γώγου Ζωή ψυχολόγο και Σωτηροπούλου Δήμητρα κοινωνική λειτουργό εργαζόμενες στο Κέντρο  πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας : «Πρόταση Ζωής»  Ν. Μαγνησίας σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ  και θέμα: «Εξαρτήσεις – Αίτια».
    2. Με το πέρας της εκδήλωσης 12:30 θα δοθεί στους γονείς η βαθμολογία του Α΄ τριμήνου και θα γίνει η σχετική ενημέρωση από τους εκπαιδευτικούς.
    3. Παράλληλα στο σχολείο  θα λειτουργεί το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο παζάρι , για φιλανθρωπικούς σκοπούς,  με  γλυκές δημιουργίες γονιών, μαθητών και εκπαιδευτικών.
    4. Η χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του σχολείου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 23 Δεκεμβρίου και από ώρα 8:30 – 10:00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.
    5. Ο εκκλησιασμός των μαθητών θα γίνει την Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου.
    6. Την περίοδο αυτή γίνεται στο σχολείο συγκέντρωση τροφίμων για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Βόλου.

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν εκλογών στις 18/11/2014 το νέο Δ.Σ. του σχολείου μας αποτελείται από τους:

Πρόεδρος: Γεωργίου Αθανάσιος
Γραμματέας: Καραΐσκου Άννα
Ταμίας: Μπέα Σταυρούλα
Μέλη: Αλεξανδρίτη Αγγελική, Διαλεκτού Πέλλα, Σταμέλου Ευαγγελία, Φυγετάκη Κατερίνα
Αναπληρωματικά Μέλη: Γρηγοροπούλου Μαίρη, Παπακωνσταντίνου Λάμπρος, Σιάννου Βικτώρια, Χαριτάκη Δανάη

Ο Σύλλογος ζητά την επικοινωνία και την επαφή με όλους τους γονείς, έτσι ώστε να προσπαθήσουμε όλοι μαζί για το συμφέρον των παιδιών μας.

Ο Πρόεδρος

Γεωργίου Αθανάσιος

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΚΑΛΥΒΑΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ
Α ΤΑΞΗ: ΚΕΛΛΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ
Β ΤΑΞΗ: ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗ
Γ ΤΑΞΗ: ΠΑΠΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ
Δ ΤΑΞΗ: ΜΕΡΚΟΥΡΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Ε ΤΑΞΗ: ΚΟΥΤΣΙΚΟΥ ΓΙΑΣΕΜΗ
ΣΤ ΤΑΞΗ: ΣΙΝΤΖΕΡΜΑΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ
ΟΛΟΗΜΕΡΟ: ΖΗΓΡΑ ΑΝΝΑ
ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ: ΤΣΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΑΓΓΛΙΚΑ: ΚΕΧΑΙΔΟΥ ΠΗΝΕΛΟΠΗ
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΜΑΛΙΣΙΟΒΑ ΕΙΡΗΝΗ
ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ: ΜΠΑΜΠΟΥΡΔΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
ΓΑΛΛΙΚΑ: ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΕΥΔΟΚΙΑ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ: ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Φωτογραφικό αφιέρωμα της εκδήλωσης που έλαβε χώρα στο σχολείο μας για την επέτειο των γεγονότων του Πολυτεχνείου.

Την ευθύνη για την εκδήλωση είχε η κ. Γιασεμή Κουτσικού και η τάξη της (Ε Τάξη). Συμμετείχαν οι εκπ/κοί Ειρήνη Μαλισιόβα (ΠΕ16) με τη Χορωδία του Σχολείου και Γιάννης Νικόπουλος (ΠΕ19).

Δείτε το βίντεο

Φωτογραφίες από την επίσκεψη στο Λύκειο Ελληνίδων