Αρχική » e – Βιβλιοθήκη

etwinning erasmus
header logo

e – Βιβλιοθήκη

Είμαστε στην ευχάριστη θέση πλέον να σας ανακοινώσουμε ότι από την Δευτέρα, 6/11/2023 λειτουργεί κι επίσημα e-Βιβλιοθήκη του σχολείου μας…

Υπάρχει πλέον η δυνατότητα στους μαθητές/τριες, όπως επίσης και στους γονείς & κηδεμόνες, να έχουν μία πλήρη εικόνα για το ποια βιβλία είναι διαθέσιμα στην σχολική μας δανειστική e-Βιβλιοθήκη μέσω του ηλεκτρονικού καταλόγου βιβλίων όπου και έχουμε  δημιουργήσει.

Οι γονείς & κηδεμόνες έχουν πλέον την δυνατότητα να κάνουν κράτηση από το σπίτι τους μέσω της διαδικτυακής φόρμας δανεισμού, όπου και συμπληρώνουν για λογαριασμό των παιδιών τους .

Τα Βήματα είναι τα εξής :

1) Βλέπετε τα διαθέσιμα Βιβλία στον Ηλεκτρονικό Κατάλογο e-ΒιΒλιοθήκης

2) Μετέπειτα συμπληρώστε την  Διαδικτυακή Φόρμα Δανεισμού

Επισήμανση :

Οι μαθητές/τριες θα δύναται να παραλαμβάνουν τα βιβλία από την Δανειστική e- Βιβλιοθήκη τις κάτωθι ημέρες & ώρες λειτουργίας της :

• Τετάρτη : 9:00 – 9:45 (2η ώρα)
  • Πέμπτη : 11:45 – 12:25 (5η ώρα)
  • Παρασκευή : 11:45 – 12:25 (5η ώρα)

Διευκρινήσεις :

Επιλέξτε οποιοδήποτε από τα βιβλία με τη σήμανση ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ του Ηλεκτρονικού Καταλόγου e-ΒιΒλιοθήκης.

Τα βιβλία με κωδικό ΑΒ-ΧΧΧ απευθύνονται στις μικρές τάξεις (Α’& Β’), με κωδικό ΓΔ-ΧΧΧ στις μεσαίες τάξεις (Γ’& Δ’) και τα βιβλία με κωδικό ΕΣΤ-ΧΧΧ στις μεγάλες τάξεις (Ε’& ΣΤ’) . Η κατηγοριοποίηση αυτή βέβαια είναι απλώς ενδεικτική και έχει σκοπό τη διευκόλυνση των μαθητών/τριών στην επιλογή βιβλίου. Σαφώς και ένας/μία μαθητής/τρια της Ε΄ τάξης μπορεί να δανειστεί ένα βιβλίο της Δ΄ τάξης που του/της αρέσει, όπως και ένας μαθητής/τρια της Β’  τάξης μπορεί να επιλέξει βιβλίο μεγαλύτερης τάξης.

youtube tv
images 1

Σαν σήμερα

25/6/1925: Ο στρατηγός Θεόδωρος Πάγκαλος διαλύει το κοινοβούλιο και κηρύσσει τη βραχύβια δικτατορία του.