8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

αγιασμός

Σεπ 20246

Αγαπητοί γονείς,
σας ενημερώνουμε πως, την Τετάρτη 11 -09 στις 8.30 π.μ., θα γίνει στον αύλειο χώρο του σχολείου μας ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά.
Οι μαθητές μετά τον αγιασμό θα αποχωρήσουν με τους γονείς τους.
Καλή σχολική χρονιά στους μαθητές μας και καλή συνεργασία

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Οκτ 20235

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Δίπλωμα fair play σε μαθητή του Σχολείου μας

Ιούν 202317

Δίπλωμα Δίκαιου Παιχνιδιού(Fair Play) απονεμήθηκε στον μαθητή του σχολείου μας, Πουλιάνο Παναγιώτη του Ευαγγέλου, διότι στους Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ Ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων υπέδειξε στον διαιτητή ότι αμφισβητούμενη φάση ήταν τέρμα σε βάρος της ομάδας του.

Όπως αναφέρει η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων (Ο.Ε.Σ.Α.Δ.) Πρέβεζας η πράξη αυτή πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση για όλους.

Μπράβο Παναγιώτη!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δίπλωμα fair play σε μαθητή του Σχολείου μας

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 20228

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο του εορτασμού της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, πραγματοποίησε την Τρίτη, 4-10-2022, αθλητικές δραστηριότητες στο χώρο του κλειστού γυμναστηρίου αναδεικνύοντας τη γενικότερη σημασία του αθλητικού ιδεώδους, που προάγει την ευγενή άμιλλα και τη συλλογικότητα.

Ο Διευθυντής του σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρουν τα παιδιά για τον ενθουσιασμό και το ομαδοσυνεργατικό πνεύμα που επέδειξαν εκφράζοντας παράλληλα την ευχή να εντάσσουν πάντα τον αθλητισμό στην καθημερινότητά τους ως στάση ζωής.

1 2 3 3 1 5

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Καλό Καλοκαίρι!!!

Ιούν 202216

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό Καλοκαίρι!!!

Καλή Πρωτομαγιά!!!

Απρ 202226

Τα σχολεία θα λειτουργήσουν την Τρίτη, 2 Μαΐου.

eikones protomagia loyloydia

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή Πρωτομαγιά!!!

Έναρξη σχολικού έτους 2021-22

Σεπ 202111

Αγαπητοί γονείς και μαθητές/-τριες,

Κατά την έναρξη των μαθημάτων, τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 o καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου, με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών. Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες στις 8.15 και θα παραμείνουν μέχρι τις 9.30.

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά τον πρώτο σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β ́4054) ΚΥΑ.

Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων. Χρήση μάσκας δεν πρέπει να γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις καθώς και κατά τη διάρκεια της σίτισης.

Ο Διευθυντής και οι εκπ/κοί του σχολείου σάς ευχόμαστε

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναρξη σχολικού έτους 2021-22

Μάι 20216

Αγαπητοί γονείς και μαθητές-τριες,

Από τη Δευτέρα, 10/5/2021, ξεκινάει η διά ζώσης επαναλειτουργία των Δημοτικών Σχολείων.

Με το ΦΕΚ 1825/5-5-2021 και την Εγκύκλιο 50209/ΓΔ4/5-5-2021 το Υπουργείο Παιδείας ενημερώνει τους εκπαιδευτικούς, το διοικητικό προσωπικό και τους μαθητές-τριες για τη διαδικασία προμήθειας και τη διενέργεια του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 και τη Δήλωση του αποτελέσματος.

Ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για τους/τις μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς κτλ, όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται κάθε σχολική εβδομάδα, τουλάχιστον άπαξ, πριν από τη Δευτέρα. Για την τρέχουσα εβδομάδα, διενεργείται δύο (2) φορές, προ Δευτέρας και Πέμπτης και πριν από την έναρξη των μαθημάτων

Επισυνάπτεται το ΦΕΚ για περισσότερες λεπτομέρειες.

Λήψη αρχείου

Δημήτρης Τσουμελέκας

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διά ζώσης επαναλειτουργία Δημοτικών Σχολείων-Διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!

Απρ 202122

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!
« Παλιότερα άρθρα