Bazaar Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για τα Χριστούγεννα 2023

Σας ενημερώνουμε ότι για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2023-2024 ΔΕΝ έχει εγκριθεί μεταφορά των μαθητών με λεωφορείο για τη σχολική μας μονάδα.

Ως εκ τούτου για την ημέρα του Αγιασμού ΔΕΝ θα υπάρχει λεωφορείο που θα μεταφέρει τους μαθητές στο σχολείο.

Ο αγιασμός του σχολείου για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου στις 9

Τα παιδιά των Ε1, Ε2, ΣΤ1 τάξεων συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Έκφρασης & Δημιουργίας, με θέμα «Το όνειρο του παιδιού είναι η ειρήνη», από το Προκόπειο Πολυδύναμο Εκκλησιαστικό Κέντρο, με την Ιερά Μητρόπολη Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς. Ο διαγωνισμός υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του θεσμού «Ευγένεια 2023». Απευθυνόταν σε μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Από το σχολείο μας, ειδικό βραβείο διάκρισης έλαβαν οι μαθήτριες του ΣΤ1 τμήματος, Ιορδανίδου Άννα και Τσουρλιάνη Ελένη.

Οι μαθητές/τριες της Ε1 & Στ1 τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν με επιτυχία στον 17ο Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό του Μικρού Ευκλείδη με τίτλο ¨Παιχνίδι και Μαθηματικά¨. Ο Διαγωνισμός έγινε την 31η Μαρτίου 2023, ημέρα Παρασκευή. Τα γραπτά των μαθητών/τριών βαθμολογήθηκαν από τις δασκάλες των τμημάτων.

Ο Διευθυντής του Σχολείου συγκέντρωσε μέσα σε φάκελο ανά τμήμα: α) ονομαστική κατάσταση μαθητών με την αντίστοιχη βαθμολογία β) τα πρωτότυπα γραπτά βαθμολογημένα τα οποία έχουν αποσταλεί στα γραφεία της ΕΜΕ στην Αθήνα.

Η Ε.Μ.Ε. θα ενημερώσει για τα αποτελέσματα, και πιο συγκεκριμένα για το όνομα ή τα ονόματα σε περίπτωση ισοβαθμίας του μαθητή ή της μαθήτριας που είχε την καλύτερη επίδοση ανά τμήμα και τάξη (τα ονόματα των βραβευμένων μαθητών θα αναρτηθούν και στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ, κατά σχολείο, τάξη και τμήμα). Στους μαθητές έχουν δοθεί ήδη από την Ε.Μ.Ε βεβαιώσεις συμμετοχής στον διαγωνισμό.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές/τριες μας!

2023 06 07 p1 2023 06 07 p2

Οι μαθητές/τριες του Γ1 τμήματος του σχολείου μας με την υποστήριξη των δασκάλων τους, δημιούργησαν την ταινία Μικρού Μήκους με τίτλο «ΜΠΟΡΟΥΜΕ».

Η ταινία αναφέρεται στον Αχιλλέα, ένα νεαρό δάσκαλο, που θέλοντας να αλλάξει όλα όσα τον πλήγωσαν στη μαθητική του ζωή, προσπαθεί να εμπνεύσει τους/τις μαθητές/τριές του και να τους/τις εμπλέξει σε δημιουργικές δραστηριότητες που θα κάνουν όμορφη και ενδιαφέρουσα τη σχολική τους ζωή.

Με την ταινία αυτή, οι μαθητές/τριες έλαβαν μέρος στον 13ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό ταινιών Μικρού Μήκους “Cinema…διάβασες?”  και στο «Φεστιβάλ  μαθητικών ταινιών 2023» που διοργανώνει το Δίκτυο “Κινηματογραφική Εκπαίδευση” σε συνεργασία με την Παιδαγωγική Σχολή και το Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ.

Στα πλαίσια αυτών των δράσεων η ταινία έχει αναρτηθεί και σε πλατφόρμες-αποθετήρια εκπαιδευτικού περιεχομένου (π.χ. Φωτόδεντρο i-create) καθώς και στους ιστότοπους  του Δικτύου «Κινηματογραφική Εκπαίδευση» και των συνεργαζόμενων του φορέων (π.χ. κανάλι του δικτύου στο Youtube) .

Η ταινία είναι αναρτημένη στο Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο.

Οι εκπαιδευτικοί που συνεργάστηκαν για την πραγματοποίηση αυτής της ιδέας ήταν:

• Αποστολία Ξυρίχη: Δασκάλα του τμήματος
  • Αχιλλέας Καλλίστρατος : Γυμναστής
  • Χριστίνα Μαρία Φλούδα: Θεατρολόγος
  • Ιωάννης Νευροκοπλής: Μουσικός
  • Χρυσάνθη Λασκαρίδου: Καθηγήτρια Αγγλικών
  • Δημήτριος Καλλιπολίτης: Γυμναστής

Η αφίσα της ταινίας

2023 05 30 ΑΦΙΣΑ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου είναι μια εορτή που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου. Καθιερώθηκε από την Ι.Β.Β.Υ., τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα, το 1966, ημέρα των γενεθλίων του γνωστού Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805) και σκοπός της είναι να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να κατευθύνει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο. Στο πλαίσιο του φετινού εορτασμού το ΣΤ1 τμήμα του σχολείου μας συμμετείχε στον 12ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης των Εκδόσεων “Μεταίχμιο”.  Ο διαγωνισμός είναι αφιερωμένος στο συγγραφικό έργο της Άλκης Ζέη με θέμα : «Ο μαγικός περίπατος της Άλκης Ζέη: 100 χρόνια από τη γέννησή της»

Συγχαρητήρια!

2023 04 01 p1

2023 04 01 p2

2023 04 01 p3

Από τη θεατρική παράσταση της ΣΤ τάξης

Φωτογραφίες

Τη Δευτέρα 6 Μαρτίου οι μαθητές/τριες της Ε’ τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Ρομποτική για σχολεία”.

Το πρόγραμμα αυτό υλοποιείται από τη Χ.Α.Ν.Θ. και την eduACT.

2023 03 12 p1

2023 03 12 p2  2023 03 12 p3