Δεκέμβριος 2012
    « Νοέ   Ιαν »

1. 20/11/: Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού
      Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που αποτελεί το πλέον αποδεκτό κείμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παγκοσμίως, υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Την έχουν επικυρώσει 191 κράτη, εκτός των ΗΠΑ και της Σομαλίας, και τα 54 άρθρα της καλύπτουν όλα τα δικαιώματα των παιδιών που χωρίζονται σε 4 τομείς: Δικαιώματα Επιβίωσης, Ανάπτυξης, Προστασίας και Δικαιώματα Συμμετοχής.

Τα εγκαίνια της δανειστικής βιβλιοθήκης του ΣΤ2

Έγιναν σήμερα με κάθε επισημότητα τα εγκαίνια της δανειστικής βιβλιοθήκης του ΣΤ2. Την παράσταση εκτός από την πλούσια ποικιλία σε τίτλους έκλεψε ο λαχταριστός μπουφές, ευγενική χορηγία των γονέων των μαθητών και μαθητριών του τμήματος. Όλα τα τμήματα πέρασαν να διαλέξουν βιβλίο για να δανειστούν. Η βιβλιοθήκη βρίσκεται ακόμα σε φάση καθημερινού εμπλουτισμού. Στιγμιότυπα από τα εγκαίνια.  Οι φωτογραφίες των μαθητών είναι εσκεμμένα φλουταρισμένες, σύμφωνα με τις υποδείξεις του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Στιγμιότυπα από τα εγκαίνια.