Code Week 2023

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία που έχει στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

To Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (7-22 Οκτωβρίου 2023) και  στην πρόκληση «Εβδομάδα Προγραμματισμού για Όλους» μέσα από τη δραστηριότητα της eTwinning συμμαχίας “We  are STARS!- dance challenge “.

Παιδιά από όλη την Ευρώπη χορεύουν τον Χορό των Αστέρων και γίνονται πιο χαρούμενα, πιο σίγουροι και με κίνητρο. Πώς συμβαίνει αυτό; Αυτός ο μαγικός χορός έχει τη δύναμη να ενισχύσει την αυτοεκτίμησή μας. Για να αποκτήσουμε αυτή τη δύναμη θα αποκωδικοποιήσουμε και θα βρούμε τη μαγική λέξη LOVE. Με αυτόν τον χορό και τη λέξη, θα είμαστε έτοιμοι να βελτιώσουμε τον τρόπο που βλέπουμε και εκτιμούμε τον εαυτό μας!

Οι δραστηριότητες μας στο χάρτη

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 10 17 102612

collage code 23

Αποκωδικοποιώντας τη μαγική λέξη, LOVE