Παγκόσμια ημέρα Αυτισμού

Στις 2 Απριλίου, με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα Αυτισμού, πραγματοποιήθηκε στο 7ο Γυμνάσιο Χανίων, μια δράση για τον αυτισμό, από τους εκπαιδευτικούς της ειδικής αγωγής. Σκοπός της δράσης ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα άτομα με αυτισμό και τα βήματα που πρέπει να γίνονται για την ομαλή ένταξή τους στο σχολικό και κοινωνικό περιβάλλον. Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου αφού παρακολούθησαν μια αναλυτική παρουσίαση του θέματος, συζήτησαν τους προβληματισμούς και τις απορίες τους με τους εκπαιδευτικούς και στο τέλος δημιούργησαν μια ομαδική εργασία που είχε ως στόχο την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Εκδρομή Θεατρικής και Κινηματογραφικής Ομάδας

ΕΚΔΡΟΜΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ  2018-19 ΤΟΥ
  7ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΝΙΩΝ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ
Η Θεατρική και η Κινηματογραφική Ομάδα 2018-19 του 7ου Γυμνασίου Χανίων επισκέφθηκαν το Ρέθυμνο στις 3/4/2019. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο βενετσιάνικο κάστρο της Φορτέτζας, όπου γοητεύτηκαν από το θέατρο “Ερωφίλη” και ανεβαίνοντας αυθόρμητα στη σκηνή του, μας παρουσίασαν ένα πολύ μικρό απόσπασμα από το έργο που πυρετωδώς προετοιμάζουν (τον “Επιθεωρητή του Γκόγκολ). Επισκέφθηκαν επίσης τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κρήτης και έγιναν δεκτά για να παρακολουθήσουν μια παράδοση του πανεπιστημιακού μαθήματος “Η κωμωδία στον Κινηματογράφο”, όπου εντυπωσίασαν την διδάσκουσα με “τις εξυπνότερες και πιο εύστοχες παρατηρήσεις που έχει ακούσει στο μάθημά της αυτό το εξάμηνο”! Μπράβο σας, παιδιά μου!!
ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ:
Μαρκουλάκη Ειρήνη
Μπαλάκου Μαρίνα
Πανάγου Δάφνη
Βασιλειάδου Ευστρατία
Τρίγκα Κατερίνα

Μετρητής επισκεπτών
Απρίλιος 2019

RSS 7ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΝΙΩΝ Ανακοινώσεις – Ενημέρωση

1ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ 3D

ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ

Ορχήστρα Χριστουγέννων