Οι πέντε αισθήσεις αποτελούν τους βασικούς τρόπους με τους οποίους τα παιδιά αλληλεπιδρούν με τον κόσμο γύρω τους και τους επιτρέπουν να κατανοούν και να εκτιμούν καλύτερα ότι τα περιβάλλει.
Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων οι μαθητές της Β΄ τάξης ασχολήθηκαν με την εκμάθηση των πέντε αισθήσεων μέσα από παιχνίδια και διασκεδαστικές δραστηριότητες.
Μέσω επίσης της βιωματικότητας οι μαθητές ασχολήθηκαν με τις αισθήσεις της όρασης, της ακοής, της γεύσης, της όσφρησης και της αφής. Επιστέγασμα όλων των δραστηριοτήτων αποτελεί το θεατρικό δρώμενο με τίτλο «Τα Χριστούγεννα μέσα από τις 5 αισθήσεις»!