Παγκόσμια Ημέρα Α.Μ.Ε.Α.

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Α.Μ.Ε.Α. οι εκπαιδευτικοί παράλληλης στήριξης του σχολείου μας ανέλαβαν να πραγματοποιήσουν δραστηριότητες αφιερωμένες στα Άτομα Με Ειδικές Ανάγκες με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών μας και την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης.

Η δράση επικεντρώθηκε στην συζήτηση γύρω από τις αναπηρίες που φαίνονται και αυτές που δε φαίνονται. Οι δραστηριότητες που ακολούθησαν τη συζήτηση επικεντρώθηκαν στην τύφλωση. Τα παιδιά γράψανε το όνομά τους, καθώς και τα χρώματα σε γραφή braille, παίξανε παιχνίδια προσανατολισμού στο χώρο, με και χωρίς καθοδήγηση, χρησιμοποίησαν την αφή ως υποκατάστατο της όρασης για την αντίληψη της εικόνας των αντικειμένων.  Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και συμπλήρωσαν το φύλλο εργασίας «Τι θα ήθελε ένα παιδί με ειδικές ανάγκες». Με αφορμή τις απαντήσεις των παιδιών αναπτύχθηκε συζήτηση σχετικά με τις ανάγκες των ατόμων με αναπηρία.

Έτσι, μέσα από ιδιαίτερα διασκεδαστικές δραστηριότητες ασκήθηκαν στην αποδοχή του άλλου και της διαφορετικότητας.

amea 4amea 1amea 3amea 2amea 5amea 6amea 7amea 8