Παγκόσμια Ημέρα Παιδικής Λογοτεχνίας

Στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρα Παιδικής Λογοτεχνίας – 2 Απριλίου, αρχικά επισκέφτηκε το σχολείο μας την Παρασκευή 31 Μαρτίου, ο συγγραφέας ιστορικών βιβλίων Ιωάννης Κατρακάζος. Στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας οι μεγάλες τάξεις Δ, Ε και ΣΤ, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον συγγραφέα, να συζητήσουν μαζί του και να δουν τα βιβλία του που αφορούν σε ήρωες για τους οποίους διδάσκονται στα σχολικά τους βιβλία (Μέγας Αλέξανδρος, Κολοκοτρώνης κ.ά).

Την Κυριακή 2 Απριλίου, με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων διοργανώθηκε και μια ακόμη παρουσίαση του βιβλίου «Τι τρέχει με την Ελίζα;» από τη συγγραφέα Σοφία Τσάτσου-Νικολούλη. Θέμα του η σεξουαλική κακοποίηση των παιδιών και μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μια εξαιρετική παρουσίαση από την ταλαντούχα συγγραφέα.

katrakazos