Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2022

evropaiki hmera glosson 1

Στις 26 Σεπτεμβρίου 2022 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών (European Day of Languages, https://edl.ecml.at/), η οποία  υποστηρίζεται και συντονίζεται από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (ECML/CELV), ενός οργανισμού του Συμβουλίου της Ευρώπης αρμόδιου για θέματα γλωσσικής και ξενόγλωσσης εκπαίδευσης στα κράτη-μέλη του, στα οποία συγκαταλέγεται και η Ελλάδα. Για το 2022 επέλεξε το εξής θέμα εορτασμού: «Όλες οι γλώσσες στην Ευρώπη έχουν αξία».

Έτσι, φέτος οι μαθητές των τμημάτων Δ1, Ε1, Ε2, ΣΤ1 και ΣΤ2 με την εκπαιδευτικό αγγλικής κ.Κωνσταντίνα Γκαλτανίδου συμμετείχαν σε διάφορες δράσεις του Ευρωπαϊκού Κέντρου Σύγχρονων Γλωσσών, όπως αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με τις ομιλούμενες στην Ευρώπη γλώσσες, γλωσσικά κουίζ, γλωσσικά παιχνίδια.

Επίσης, ετοίμασαν το κουτί της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, μέσα στο οποίο τοποθετήθηκαν πολύγλωσσοι γλωσσοδέτες, ανέκδοτα, φράσεις διάσημων προσώπων, αλλά και απλές λέξεις που βρήκαν οι μαθητές και παρουσίασαν σε διάφορες γλώσσες της Ευρώπης (με μετάφρασή τους στα αγγλικά).

Συγχρόνως, αναρτήθηκε στο ισόγειο αφίσα που μας στάλθηκε μαζί με αυτοκόλλητα από το Συμβούλιο της Ευρώπης. Τα αυτοκόλλητα με φράσεις και διαλόγους στις ευρωπαϊκές γλώσσες αξιοποιήθηκαν για τη δημιουργία τριών πόστερς, τα οποία αναρτήθηκαν επίσης στο ισόγειο του σχολείου για άμεση πρόσβαση στους μαθητές.

IMG 20221012 133303 IMG 20221012 133323 IMG 20221018 115710IMG 20221012 133734