Οδηγίες προς γονείς για την επάνοδο των μαθητών στις σχολικές μονάδες για τον Ιούνιο 2020

Αγαπητοί γονείς,

Λαμβάνοντας υπόψη τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας για τον τρόπο επαναλειτουργίας των Σχολικών Μονάδων, μετά τη λήξη της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας τους, σας ενημερώνουμε συμπληρωματικά για τα εξής:

1. Οι μαθητές  και  οι  μαθήτριες  έρχονται  από τις 8.00΄   έως τις 8.15΄  και  μπαίνουν  κατευθείαν  στην  τάξη  τους,  χωρίς  να  παραμένουν  καθόλου  στην  αυλή. Στην  αυλή του  σχολείου  δεν  μπαίνουν  οι  γονείς, ούτε  παραμένουν  έξω  από  αυτήν.
  2. Τις ώρες λειτουργίας του σχολείου,  δεν  επιτρέπεται  η  είσοδος  γονέων  στην  αυλή  του  σχολείου. Η  επικοινωνία  θα  γίνεται  με  τηλέφωνο ή  email.
  3. Οι ανακοινώσεις  θα  αναρτώνται  στην  ιστοσελίδα  του  σχολείου.
  4. Η πόρτα  της  αυλής  ανοίγει  στις  8.00΄.  Πριν  την  ώρα  αυτή  δεν  επιτρέπεται  η  προσέλευση  των  μαθητών και μαθητριών.
  5. Το μεσημέρι, όλοι οι μαθητές-τριες των τάξεων θα  σχολούν  στις 13.15΄και  θα τους  παραλαμβάνουν  οι  γονείς  τους κρατώντας τις  αποστάσεις
  6. Οι μαθητές-τριες θα πρέπει  πάντα  να  έχουν  στην τσάντα  τους  τα  απαραίτητα  βιβλία  και υλικά ( μπογιές, μολύβια, σβήστρες, χαρτομάντιλα, υγρομάντιλα ),  γιατί δεν  επιτρέπεται  να παίρνουν από τους  συμμαθητές  τους.  Θα  πρέπει  να  έχουν  επαρκή ποσότητα νερού  και  φαγητού  επειδή  το  κυλικείο  δε  θα  λειτουργεί και θα είναι  κλειστές οι βρύσες, ώστε ν΄ αποφεύγεται  ο συνωστισμός.
  7. Σε κάθε τάξη υπάρχουν απολυμαντικά χεριών  και  τα παιδιά θα  απολυμαίνουν τα  χέρια τους  στην  είσοδο  και  έξοδο  από την  τάξη  τους.
  8. Στα διαλείμματα:
  • Σταδιακή και με σειρά έξοδος των μαθητών στο προαύλιο.
  • Διαφορετικοί χώροι για τους μαθητές κάθε τμήματος/ υποτμήματος στο προαύλιο, όπως αυτοί έχουν οριστεί.
  • Φυσικός αερισμός των αιθουσών, ιδίως στο διάλειμμα.
  • Απαγόρευση παιχνιδιών με μπάλα (π.χ. μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ).
  1. Λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα ασφάλειας και προφύλαξης μαθητών και εκπαιδευτικών, ιδίως σε σχέση με τον φυσικό αερισμό των αιθουσών διδασκαλίας, την αποφυγή συγχρωτισμού και την τήρηση των οδηγιών καλής υγιεινής χεριών, σύμφωνα με τις οδηγίες της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας και του Ε.Ο.Δ.Υ.
  2. Η παροχή υπηρεσιών καθαριότητας θα γίνεται συνεχώς από τις καθαρίστριες  του  σχολείου κατά τη διάρκεια λειτουργίας των σχολικών μονάδων, σύμφωνα με τις οδηγίες της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας και του Ε.Ο.Δ.Υ και τέλος

ΠΡΟΣΟΧΗ : Παραμονή κατ’οίκον και αποχή από την παρακολούθηση μαθημάτων οποιουδήποτε μαθητή εμφανίζει συμπτώματα λοίμωξης αναπνευστικού ή πυρετό. Σε περίπτωση εμφάνισης ακόμα και ήπιων συμπτωμάτων λοίμωξης του αναπνευστικού (βήχας, καταρροή, πυρετός, πονόλαιμος) παραμονή του παιδιού στο σπίτι.