Βεργίνα και Μίεζα με την Δ΄ Τάξη!

Η ιστορία της Μακεδονίας και του Μέγα Αλέξανδρου αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της Ιστορίας Δ΄ Δημοτικού. Έτσι, η επίσκεψη στους βασιλικούς τάφους των Αιγών αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι στον προγραμματισμό των εκπαιδευτικών επισκέψεων κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους. Φέτος κάναμε και μια πρωτοτυπία: εκτός από τους βασιλικούς τάφους στη Βεργίνα, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “…στο δάσκαλο χρωστάμε το ευ ζην “, επισκεφτήκαμε τον Αρχαιολογικό χώρο του “Νυμφαίου της Αρχαίας Μίεζας” όπου ο μεγάλος φιλόσοφος Αριστοτέλης δίδαξε για τρία και πλέον χρόνια τον νεαρό Αλέξανδρο, μετά από πρόταση του Φιλίππου.

Τόσο στη Βεργίνα όσο και στη Μίεζα τα παιδιά άκουσαν με προσοχή την ξενάγηση, απόλαυσαν τη φυσική ομορφιά της περιοχής, παρακουλούθησαν βίντεο με την ιστορία του Νυμφαίου και διασκέδασαν στους χώρους του Πολιτιστικού Κέντρου Σχολής Αριστοτέλους.

P5110012P5110028