Έβδομο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας

Ακρίτα 118 & Κρήτης, Καλαμάτα, 24132 .Τηλ και Fax :2721084470

1ο Δίκτυο

Στο πρόγραμμα – δίκτυο  ATIK AVCISI ÇOCUKLAR (ΠΑΙΔΙΑ ΚΥΝΗΓΟΙ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ)  συμμετέχει το Β1 τμήμα του σχολείου μας σε συνεργασία με τα εξής σχολεία:

·         ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΑΡΙΦΙΕ (Τουρκία/SAKARYA/ΣΑΓΓΑΡΕΙΟΣ)

·         Δημοτικό Σχολείο Bekir Sıtkı Durgun (Τουρκία/SAKARYA/ΣΑΓΓΑΡΕΙΟΣ)

·         MİLLİ EGEMENLİK Middle School Τουρκία (Τουρκία/SAKARYA/ΣΑΓΓΑΡΕΙΟΣ)

·         ΜΕΣΟ ΣΧΟΛΕΙΟ SANCAKTEPE SEHIT HAKKI DOĞAN (Τουρκία/ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ)

·         1ο Γενικό Σχολείο Τζαλιλαμπάντ (ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ/ΤΖΑΛΙΛΑΜΠΑΝΤ)

Recycling Poster

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εστιάζει στα σημεία των Στόχων της Αειφόρου Ανάπτυξης 2030: «Μέχρι το 2030, προκειμένου να διασφαλιστεί η φιλική προς το περιβάλλον διαχείριση των χημικών ουσιών και όλων των αποβλήτων καθ’ όλη τη διάρκεια του κύκλου ζωής τους, σύμφωνα με το αποδεκτό διεθνές περιβάλλον, και να ελαχιστοποιηθούν οι βλαβερές επιπτώσεις αυτών των αποβλήτων για την ανθρώπινη υγεία και το περιβάλλον, που συνδέεται με σημαντική μείωση των εκπομπών του στο έδαφος». Οι μαθητές θα μάθουν ποιες χημικές ουσίες και απόβλητα είναι επιβλαβή για το περιβάλλον και θα προσφέρουν λύσεις για τη μείωση των βλαβερών επιπτώσεων αυτών των χημικών ουσιών και αποβλήτων στο περιβάλλον στο σχολείο και στο σπίτι. Επίσης θα μάθουν πώς μπορούν να κερδίσουν άμεσα από τα απόβλητα μέσω της κομποστοποίησης και συλλέγοντας χρησιμοποιημένα οικιακά έλαια(«τηγανόλαδα») θα ανταμοίβεται το σχολείου τους με είδη υγιεινής (χαρτικά, σαπούνια). Επιπλέον, θα αναπτύξουν δεξιότητες που ενσωματώνονται με την επιστήμη, την τεχνολογία, τη συνειδητή ιδιότητα του πολίτη, την τέχνη κ.λπ. Ο στόχος του έργου θα μεταδοθεί στους μαθητές μέσω της παρουσίασης στο περιβάλλον της τάξης και το έργο θα ολοκληρωθεί με εφαρμοσμένες δραστηριότητες. Ως τελικό προϊόν, θα υπάρχει ένα ηλεκτρονικό βιβλίο για τις μεθόδους ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης.

2ο Δίκτυο

Στο πρόγραμμα – δίκτυο Ηighlighting Europe’s environmental and cultural diversitys (Ανάδειξη των περιβαλλοντικών και πολιτιστικών ποικιλιών της Ευρώπης)  συμμετέχουν τα ΣΤ1 και ΣΤ2 τμήματα του σχολείου μας σε συνεργασία με τα εξής σχολεία:

·         ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ  Άντoνι Γκαουντί (Ισπανία/Castelldefels)

·         7ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας (Καλαμάτα/ΕΛΛΑΣ)

·         12ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας (Καλαμάτα/ΕΛΛΑΣ)

·         Δημοτικό Σχολείο Λεΐκων (Καλαμάτα/ΕΛΛΑΣ)

poster culture

Πρωταρχικός στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές – χρησιμοποιώντας την αγγλική γλώσσα ως μέσο επικοινωνίας και ευαισθητοποίησης – να παρουσιάσουν στους συνεργάτες τους πολιτιστικά και περιβαλλοντικά στοιχεία της πόλης τους και της περιοχής, στην οποία ζουν. Όλες οι δραστηριότητες θα πραγματοποιούνται στην πύλη eTwinning, η οποία παρέχει στους συμμετέχοντες πέρα από την απλή μεταφόρτωση της δουλειάς τους, τη δυνατότητα δημιουργίας και συμμετοχής σε ιστολόγια καθώς και άμεση εξ αποστάσεως επικοινωνία. Οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν επίσης εργαλεία του Office. Το περιβάλλον eTwinning ενισχύει τη συλλογική μάθηση, την παραγωγή συλλογικού λόγου και την ανατροφοδότηση και ενισχύει την αρχή της ηλεκτρονικής μάθησης. Κατά την ανάπτυξη του έργου eTwinning, οι μαθητές καλούνται να ολοκληρώσουν την εργασία τους σε συνεργασία με σχολεία από άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Τους ενθαρρύνουμε να ενεργούν ανεξάρτητα και να εξοικειωθούν με τη χρήση των αγγλικών κατανοώντας και επεξεργαζόμενοι διαφορετικούς τύπους κειμένων που συναντούν κατά την έρευνά τους στο διαδίκτυο.