Τα τριτάκια πήραν την διατροφή στα χέρια τους!

Τα τριτάκια μας αποφάσισαν να πάρουν την διατροφή στα χέρια τους! Αφού έμαθαν τα “μυστικά” της  Διατροφικής Πυραμίδας πήραν τους δρόμους… μέχρι την κοντινή Βιολογική Λαϊκή Αγορά (Πάρκο Γεωργιάδη)!!! Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων, Δήμητρα Σκαφίδα και Ιωάννα Μυλωνά, χώρισαν τα παιδιά σε ομάδες και έδωσαν σε κάθε ομάδα ένα χρηματικό ποσό διαθέσιμο για αγορες! Τα παιδιά πήραν “ρόλους” και σκορπίστηκαν στους πάγκους διαλέγοντας τα προϊόντα που τους άρεσουν! Την επόμενη μέρα τα παιδία και οι δασκάλες τους αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο τις αγορές του. Έπλυναν, ξεφλούδισαν, έκοψαν, ανακάτεψαν και έφτιαξαν σαλάτες και φρουτοσαλάτες!!! Το σχολείο μύρισε φρεσκάδα και τα παιδιά της τρίτης γεύτηκαν τις δημιουργίες τους και κέρασαν και πολλά από τα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου!!!