26 Απρ 2024

2o Πασχαλινό Παζάρι Αγάπης

Συντάκτης: 7ο 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

ΑΦΙΣΑ ΒΑΖAAR 2024

Με τεράστια επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 26 Απριλίου 2024, στην Πλατεία Αγίας Λαύρας, το 2o Πασχαλινό Παζάρι Αγάπης  “για καλό σκοπό”, με την συμμετοχή 21 σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που διοργανώθηκε υπό την αιγίδα της Αντιδημαρχίας  Παιδείας του Δήμου Αιγιαλείας.

20240426 094607 20240426 094021

Το Σχολείο μας συμμετείχε με την ΣΤ΄ Τάξη, η οποία  συνοδευόταν από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό του Τμήματος κ. Γεωργόπουλο Χαράλαμπο. Οι χειροποίητες λαμπάδες που διατέθηκαν ήταν όλες κατασκευασμένες από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας και έγιναν ανάρπαστες σε σύντομο χρονικό διάστημα. Παρούσα στην εκδήλωση και πολύτιμη αρωγός στη δράση ήταν από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, η κυρία Τασσινού Σοφία. Το χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε θα δοθεί στο ΕΚΑΜΕ Αιγίου και στο “Χαμόγελο του Παιδιού”.

DSC 0854 DSC 0843

Είναι σημαντικό να τονίσουμε πως τέτοιες δράσεις αναπτύσσουν τις αξίες της συμπερίληψης και της ενσυναίσθησης που καλλιεργούνται στη μαθητική κοινότητα, αξιοποιώντας την επικοινωνία μεταξύ των παιδιών, τη δημιουργικότητα και την ουσία των σχέσεων με μηνύματα κατά των διακρίσεων και του σχολικού εκφοβισμού.

DSC 0840 DSC 0855

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες για την αξιέπαινη αυτή εκδήλωση, που έστειλε με την πιο δυνατή φωνή, το μήνυμα των άγιων ημερών που έρχονται!

Τα σχόλια είναι κλειστά.