Kids save lives

Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ βίωσαν μια ξεχωριστή εμπειρία, αφού εθελοντές του ανθρωπιστικού οργανισμού «Κids save lives»

εκπαίδευσαν και ενημέρωσαν τους μαθητές στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση και γενικότερα σε θέματα πρώτων βοηθειών.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους εθελοντές της ομάδας «Κids save lives»που με την προσφορά τους  προβάλλουν το παράδειγμα του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της προσφοράς στον συνάνθρωπο!

Επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης

Την Πέμπτη 4/4 η Τετάρτη τάξη επισκέφτηκε το Μουσείο της Ακρόπολης, το οποίο είναι από τα σπουδαιότερα στον κόσμο. Περιλαμβάνει μοναδικά αριστουργήματα, κυρίως πρωτότυπα έργα της αρχαϊκής και κλασικής ελληνικής τέχνης, που συνδέονται άμεσα με τον ιερό βράχο της αθηναϊκής Ακρόπολης. Πρόκειται για ελεύθερα αναθηματικά γλυπτά, καθώς και σύνολα αρχιτεκτονικών γλυπτών που κοσμούσαν τα οικοδομήματα που ανεγέρθηκαν σε διάφορες ιστορικές περιόδους στην Ακρόπολη.

Επιμορφωτική συνάντηση  εκπαιδευτικών

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου σας ενημερώνει ότι την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου το σχολείο δε θα λειτουργήσει, επειδή την ημέρα αυτή θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση  των εκπαιδευτικών με τον Συντονιστή Εκπαίδευσης, στα πλαίσια επιμορφωτικών δράσεων του 3ου ΠΕΚΕΣ.

2 Φεβρουαρίου: Παγκόσμια Ημέρα Υγροτόπων

Οι υγρότοποι έχουν τεράστια περιβαλλοντική σημασία, καθώς  αποτελούν το φυσικό περιβάλλον όπου ζουν σπάνια είδη χλωρίδας και πανίδας και συμβάλλουν στην αειφόρο ανάπτυξη και την περιβαλλοντική ισορροπία.

Οι έντεκα υγρότοποι της Ελλάδας είναι:

1.Λιμνοθάλασσα Κοτύχι και Δάσος Στροφυλιάς 5.Δέλτα Αξιού – Λουδία – Αλιάκμονα και Αλυκή Κίτρους 9.Λίμνη Βιστωνίδα – Λιμνοθάλασσα Πόρτο-Λάγος
2.Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου

3.Αμβρακικός Κόλπος

6.Λίμνες Βόλβη και Κορώνεια

7.Λίμνη Κερκίνη

10.Λίμνη Ισμαρίδα & σύμπλεγμα λιμνοθαλασσών Θράκης
4.Λίμνη Μικρή Πρέσπα 8.Δέλτα Νέστου 11.Δέλτα Εβρου

Ανακοίνωση

Α. O Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας σας ενημερώνει ότι οι έλεγχοι προόδου των μαθητών για το Α’τρίμηνο του σχολικού έτους 2018-2019,θα δοθούν την Τρίτη 18   Δεκεμβρίου 2018 στις 13.15 για όλες τις τάξεις. Στις Α’ και Β’ τάξεις δε δίνονται έλεγχοι προόδου, αλλά γίνεται ενημέρωση από τους δασκάλους της τάξης. Η παρουσία και ενημέρωση όλων των γονέων είναι απαραίτητη.

Β. Ο καθιερωμένος εκκλησιασμός των μαθητών εν όψει των Χριστουγέννων θα γίνει την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου κατά το πρώτο δίωρο των μαθημάτων.

Γ. Η Α’ τάξη του Σχολείου μας θα παρουσιάσει χριστουγεννιάτικη γιορτή την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου και ώρα 10:00. Την εκδήλωση μπορούν να παρακολουθήσουν όσοι γονείς επιθυμούν.

Όλες τις ημέρες το πρόγραμμα του Σχολείου θα τηρηθεί κανονικά:

13:15 λήξη πρωινού προγράμματος

16:00  λήξη ολοήμερου προγράμματος

Πρόγραμμα διανομής φρούτων, λαχανικών και γάλακτος στα σχολεία!

kid2

Το  πρόγραμμα για την κατανάλωση γάλακτος, φρούτων και λαχανικών στα σχολεία , θα εφαρμοστεί και στο δικό μας σχολείο. Οι μαθητές μας θα προμηθευτούν φρούτα και λαχανικά. Μήλα, αχλάδια, πορτοκάλια, μανταρίνια, ροδάκινα, νεκταρίνια, βερίκοκα, τοματάκια τύπου cherry, αγγουράκια τύπου Κνωσσού και γάλα, είναι τα προϊόντα που θα μοιραστούν σε 150.000 μαθητές του Δημοτικού Σχολείου σε όλη την Ελλάδα, στα πλαίσια του προγράμματος προώθησης φρούτων, λαχανικών και γάλακτος στα σχολεία για τα έτη  2018/2019 και 2019/2020.Στόχος του προγράμματος είναι η προαγωγή υγιεινών συνηθειών διατροφής στα παιδιά.

Σχολική γιορτή της 17ης Νοέμβρη στο σχολείο μας(πρόγραμμα γιορτής)

Αποτέλεσμα εικόνας για τι γιορτάζουμε στις 17 νοεμβρη

Η Δ΄τάξη του σχολείου μας ετοίμασε μια αναδρομή στα γεγονότα του Πολυτεχνείου. Σας καλούμε να παρακολουθήσετε μαζί μας την εκδήλωση:

Πρόγραμμα σχολικής γιορτής 2018

17 Νοέμβρη

Πώς μιλάμε στα παιδιά για το Πολυτεχνείο

Η εξέγερση του Πολυτεχνείου ήταν μαζική και δυναμική εκδήλωση της λαϊκής αντίθεσης στο καθεστώς της Χούντας των Συνταγματαρχών που έλαβε μέρος στην ελληνική επικράτεια τον Νοέμβριο του 1973. Η εξέγερση ξεκίνησε στις 14 Νοεμβρίου με κατάληψη του Μετσόβιου Πολυτεχνείου Αθηνών από φοιτητές και σπουδαστές και η οποία κλιμακώθηκε σε αντιχουντική εξέγερση, καταλήγοντας σε αιματοχυσία το πρωί της 17ης Νοεμβρίου, ύστερα από μια σειρά γεγονότων αρχής γενομένης με την είσοδο άρματος μάχης στον χώρο του Πολυτεχνείου και την επαναφορά σε ισχύ του σχετικού στρατιωτικού νόμου που απαγόρευε τις συγκεντρώσεις και την κυκλοφορία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.