78ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ

Το σχολείο μας βρίσκεται σε μια κεντρική συνοικία των Αθηνών, στο Νέο Κόσμο επί της οδού Εκαταίου 80. Στο σχολείο μας φοιτούν παιδιά νήπια και προνήπια μέσα σε τάξεις κατάλληλα διαμορφωμένες και αναπτυξιακά κατάλληλες παρέχοντας ασφάλεια αλλά και χαρά στους μικρούς μας μαθητές.Το εκπαιδευτικό υλικό αλλά και ο τεχνολογικός εξοπλισμός του σχολείου μας ανανεώνεται τακτικά ώστε να ανταποκρίνεται στις νέες απαιτήσεις αλλά και στα νέα δεδομένα της εκπαιδευτικής και επιστημονικής κοινότητας.

Μέσα στα πλαίσια των απαιτήσεων αλλά των αναγκών τόσο της κοινωνίας όσο και της Πανεπιστημιακής κοινότητας το σχολείο δέχεται φοιτητές Παιδαγωγικών Πανεπιστημιακών Σχολών για πρακτική άσκηση (γενική και ειδική αγωγή), λειτουργεί Πρωινή Ζώνη (7.45-8.00π.μ.) και Προαιρετικό Ολοήμερο Τμήμα(-16.00μ.μ.) για τους εργαζόμενους γονείς και κηδεμόνες και εντάσει στη λειτουργία του Τμήμα Ένταξης για μαθητές που χρήζουν εξατομικευμένης διδασκαλίας και ενταξιακής εκπαίδευσης.

Οι εκπαιδευτικοί αλλά το λοιπό προσωπικό του σχολείου μας με ανοιχτούς δίαυλους επικοινωνίας προσδοκά και επιδιώκει την εμπιστοσύνη, την επικοινωνία αλλά και τη συνεργασία με όλη τη σχολική κοινότητα (γονείς, μαθητές, κηδεμόνες κτλ.) στοχεύοντας σε πλαίσια δημιουργίας, καλλιέργειας δεξιοτήτων αλλά και ευτυχισμένων,ώριμων και αυτόνομων μαθητών.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου