Πρόγραμμα γιορτής 28ης Οκτωβρίου

Λήψη αρχείου

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Λήψη αρχείου

Επιπλέον, οι γονείς να προσκομίσουν, αν υπάρχει, διάγνωση για ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του παιδιού τους.

Αγιασμός

Ο Αγιασμός του Σχολείου μας θα λάβει χώρα τη Δευτέρα, στις 12
Σεπτεμβρίου και ώρα 9:00 π.μ.

Τα σχολικά βιβλία θα τα παραλάβετε την Τρίτη, ώστε να έχετε και
τις σχολικές τσάντες μαζί σας.

Καλή σχολική χρονιά!

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων,

Μητροπούλου Ειρήνη – Αναπληρώτρια Διευθύντρια

Εγγραφές για Α’ Δημοτικού

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ   ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2022 – 2023

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από  1 – και 18 Μαρτίου 2022.  Φέτος θα φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη  τα παιδιά που γεννήθηκαν το έτος  2016

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Α) Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού – Έλεγχος ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια (επίδειξη πρώτης σελίδας με το όνομα και σελίδες εμβολίων)

Β) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.): Δίνεται κατ’ ευθείαν από τον παιδίατρο ή το κατεβάζετε από το διαδίκτυο ή σας το δίνω στο σχολείο.

Γ) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας. (Λογαριασμοί: ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ στο όνομα του γονέα ή τελευταίο εκκαθαριστικό ΔΟΥ ή μισθωτήριο συμβόλαιο θεωρημένο από την εφορία)

Δ) Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου.

E) Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται με τη Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης του παιδιού, επίσημα μεταφρασμένη.

Το Πιστοποιητικό Γέννησης για την εγγραφή του μαθητή/τριας, θα εκδοθεί ηλεκτρονικά από το σχολείο (πλατφόρμα myschool), κατά συνέπεια δεν απαιτείται η προσκόμισή του, (εκτός εάν δεν βγαίνει από το σύστημα).

Στ) Αίτηση συμπληρωμένη από τον γονέα/κηδεμόνα για τη συμμετοχή του παιδιού στα τμήματα της Πρωινής Ζώνης (7:00 – 8:00) και του Ολοήμερου Προγράμματος (13:15 – 15:00    ή   13:15 – 16:00 ), (Η συμμετοχή σ’ αυτά είναι προαιρετική.)

Ζ) Την ημέρα της εγγραφής θα συμπληρωθεί από τον γονέα και έντυπο με τα στοιχεία επικοινωνίας  για τον μαθητή (τηλέφωνα, ιατρικά).

Η) Αν υπάρχει διάγνωση για ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του παιδιού, την προσκομίζετε.

Το Γραφείο Δ/νσης του σχολείου θα είναι ανοιχτό για τις εγγραφές όλες τις εργάσιμες μέρες 9:00  -13:00, εκτός Πέμπτης και την Παρασκευή 12:00- – 13:30.  Παρακαλείσθε να πάρετε τηλέφωνο  στο σχολείο για να κλείσουμε ραντεβού συνάντησης. Η είσοδος στο σχολείο θα γίνεται με την επίδειξη 48ωρου rapid test ή με δήλωση στο EduPass ως «Επισκέπτης».

Από τη Δ/νση του σχολείου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ

Η Περιφέρεια Αττικής ανακοίνωσε , πριν λίγο, ότι «για  την καλύτερη ασφάλεια μαθητών και καθηγητών διακόπτεται η δια  ζώσης λειτουργία των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Αττική.»

Επομένως το σχολείο μας για το επόμενο διήμερο 24 και 25 Ιανουαρίου 2022 θα παραμείνει κλειστό και για μαθητές και για εκπαιδευτικούς .

Εκ της διευθύνσεως του σχολείου

ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΟΘΟΝΗ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ & ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ Δ’ ΤΑΞΗΣ ΈΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΑΣ ΠΑΡΟΤΡΥΝΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

ΜΑΘΗΤΕΣ & ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ Δ’ ΤΑΞΗΣ

ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΟΘΟΝΗ

Εγγραφές στην Α’ τάξη για το Σχ. Έτος 2021-22

73Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΤΗΛ.: 210-3417858,   210-3468949

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ   ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2021 – 2022

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από  1 – και 19 Μαρτίου 2021.  Φέτος θα φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη  τα παιδιά που γεννήθηκαν το έτος  2015

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Α) Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού – Έλεγχος ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Β) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.): Προμήθεια του σχετικού εντύπου από το σχολείο (ή κατέβασμα από το Internet) και συμπλήρωσή του από παιδίατρο.

Δ) Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου.

Στ) Αίτηση συμπληρωμένη από τον γονέα/κηδεμόνα για τη συμμετοχή του παιδιού στα τμήματα της Πρωινής Ζώνης (7:00 – 8:00) και του Ολοήμερου Προγράμματος (13:15 – 15:00    ή   13:15 – 16:00 ), συνοδευόμενη από τις απαραίτητες Βεβαιώσεις   (Η συμμετοχή σ’ αυτά είναι προαιρετική.)

Το Γραφείο Δ/νσης του σχολείου θα είναι ανοιχτό για τις εγγραφές όλες τις εργάσιμες μέρες , εκτός Τρίτης, από 9:00  -13:00. Παρακαλείσθε να πάρετε τηλέφωνο  στο σχολείο για να κλείσουμε ραντεβού συνάντησης

Από τη Δ/νση του σχολείου