Επαναλειτουργεία σχολείων-Οδηγίες για γονείς

• Προσέλευση 8.15-8.30 π.μ.
  • Αποχώρηση 13.00 μ.μ.
  • Απαγορεύεται η είσοδος των γονέων στον προαύλιο χώρο.
  • Οι γονείς κρατάνε μεταξύ τους αποστάσεις κατά την προσέλευση και την αποχώρηση.
  • Τα παιδιά τα συνοδεύουν ως το πορτόνι και τα αφήνουν να προσέλθουν μόνα τους στην τάξη. Ωστόσο τα παρακολουθούν εως ότου μπουν στην τάξη τους.
  • Όταν υπάρχουν συμπτώματα πυρετού ή άλλα συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να προσέρχονται τα παιδιά στο σχολείο.
  • Βοηθήστε τα παιδιά σας να κατακτήσουν τους κανόνες υγιεινής: 1. Σωστό πλύσιμο χεριών 2. Βήχουμε ή φταρνιζόμαστε στον αγκώνα 3. Δεν αγγίζουμε μύτη, μάτια, στόμα.
  • Τα παιδιά πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται στο φαγητό και στην τουαλέτα.
  • Υπάρχουν αντισηπτικά στο σχολείο. Αν θεωρείται απαραίτητο να φέρνουν τα παιδιά το ατομικό τους αντισηπτικό, θα βρίσκεται μέσα στην τσάντα τους και θα έχει γραμμένο το όνομά τους από το σπίτι με ανεξίτηλο μαρκαδόρο.
  • Παρακαλούμε ΟΝΟΜΑ στα προσωπικά είδη.
  • Διαβάστε με προσοχή τις οδηγίες του ΕΟΔΥ που ακολουθούν.