Ηλεκτρονική βιβλιοθήκη για γονείς

Αγαπητοί γονείς!

• Την παρούσα σχολική χρονιά 2023-2024 συνεχίζουμε τη δράση μας, που αφορά στην ανάρτηση  άρθρων ποικίλου ενδιαφέροντος για τους γονείς. Τα άρθρα αναρτώνται σε  ηλεκτρονική βιβλιοθήκη,   την οποία δημιουργήσαμε σε ψηφιακό πίνακα ανακοινώσεων (padlet). Η δράση αυτή ξεκίνησε το σχ. έτος  2021-2022 και συνεχίστηκε το προηγούμενο σχ. έτος  2022-2023.
  • Στον παρόντα ψηφιακό πίνακα, η θεματολογία της επιλογής άρθρων έχει γίνει με κριτήριο πιθανά ζητήματα που σας ενδιαφέρουν ή και σας απασχολούν και έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα.
  • Κάθε μήνα θα αναρτώνται άρθρα και μπορείτε να ανατρέχετε σε αυτά, ή και στα προηγούμενα, όποτε επιθυμείτε.
  • Στα άρθρα αναφέρεται εμφανώς ο δημιουργός ή και ο αντίστοιχος ιστότοπος από τον οποίο έχουν αντληθεί.
  • Η ψηφιακή ανάγνωση, είναι ένας εναλλακτικός τρόπος ανάγνωσης, με τη βοήθεια των εργαλείων που προσφέρει η τεχνολογία.
  • Στην ψηφιακή εποχή που διανύουμε οι πληροφορίες παρέχονται μέσα από ένα ευρύ φάσμα διαδικτυακών πηγών. Η προσφερόμενη πληροφορία οφείλει να υπόκειται σε στοχασμό και σε κριτική θεώρηση από τον κάθε αναγνώστη.
  • Αξίζει να θυμόμαστε ότι ένας από τους τρόπους που μαθαίνουν τα παιδιά είναι η μίμηση. Η φιλαναγνωσία στα παιδιά καλλιεργείται όταν τους δίνονται πολλαπλά ερεθίσματα γραπτού λόγου, όταν τους διαβάζουμε, όταν τους δίνουμε ευκαιρίες να «διαβάζουν» μόνα τους, αλλά και όταν διαβάζουμε εμείς οι ίδιοι.

Σας ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!

Μετάβαση στο padlet.com