6Ο 2/Θ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Το 6ο 2/θ Νηπιαγωγείο Μενεμένης ιδρύθηκε το 2011, βρίσκεται στην ομώνυμη ημιαστική περιοχή της Μενεμένης στη Δυτική Θεσ/νίκη και ανήκει στο  Δήμο  Αμπελοκήπων  Μενεμένης.  Στεγάζεται  σε  αυτόνομο  κτίριο παραχωρημένο από το δήμο, με δύο εισόδους και χωρίς αύλειους χώρους.  Κατά  τα τρία τελευταία  σχολικά  έτη   λειτούργησε ως 3/θέσιο Νηπιαγωγείο με τρία υποχρεωτικά πρωινά τμήματα  και  δύο  προαιρετικά  ολοήμερα τμήματα. Το σχολικό κτίριο αποτελείται από δύο σχολικές αίθουσες. Διαθέτει δυο αίθουσες χαλάρωσης-ύπνου, ένα γραφείο, ένα βοηθητικό χώρο γραφείου, μία αποθήκη, δύο παιδικές τουαλέτες, μία τουαλέτα ενηλίκων και ΑΜΕΑ. Διαθέτει επίσης αίθουσα πολλαπλών χρήσεων την οποία χρησιμοποιούμε για δράσεις της σχ ολικής μας μονάδας. Είναι αρκετά πολύ καλά εξοπλισμένο από παιδαγωγικό υλικό και διαθέτει και ηλεκτρονικό εξοπλισμό (tablet, laptop, προτζέκτορα), που χρησιμοποιούνται από τους μαθητές/τριες και τις νηπιαγωγούς κατά την εκπαιδευτική διαδικασία.

Το όραμα του Νηπιαγωγείου μας ήταν και είναι να αποτελεί περιβάλλον χαράς και μάθησης για όλα τα παιδιά, χωρίς αποκλεισμούς, να καλλιεργούμε την ενσυναίσθηση, την αποδοχή και τον σεβασμό για την ατομική ταυτότητα κάθε παιδιού, να διαμορφώνουμε κουλτούρα συνεργασίας και αλληλεγγύης μεταξύ των μελών της σχολικής, αλλά και της ευρύτερης κοινότητας.

ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΜΑΣ: Όλοι μαζί παρέα!

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου