28η Οκτωβρίου 1940 – Επέτειος του ΟΧΙ

Ο Ελληνοϊταλικός πόλεμος του 1940-41 (στην Ελλάδα αναφέρεται και ως Πόλεμος του ’40 ή Έπος του ’40) ήταν η πολεμική σύγκρουση μεταξύ Ελλάδας και συνασπισμού Ιταλίας και Αλβανίας, η οποία διήρκεσε από τις 28 Οκτωβρίου 1940 μέχρι τις 31 Μαΐου 1941, όταν και ολοκληρώθηκε η κατάληψη της χώρας από τις Γερμανικές δυνάμεις, οι οποίες επιτέθηκαν στην Ελλάδα στις 6 Απριλίου 1941. Τη στιγμή της γερμανικής εισβολής, ο Ελληνικός στρατός είχε προελάσει στα αλβανικά εδάφη, ως αποτέλεσμα της μέχρι τότε αποτελεσματικής αντιμετώπισης των Ιταλο-Αλβανικών δυνάμεων. Η ιταλική κυβέρνηση απέστειλε στην Ελλάδα τελεσίγραφο, με το οποίο και απαιτούσε την ελεύθερη διέλευση του ιταλικού στρατού από την Ελληνοαλβανική μεθόριο, προκειμένου στη συνέχεια να καταλάβει κάποια στρατηγικά σημεία της Ελλάδος. Η άρνηση της Ελλάδας εορτάζεται στην Επέτειο του Όχι.

Τα παιδιά μέσα από ποικίλες δραστηριότητες προσέγγισαν την ιστορική πραγματικότητα και την έννοια «πόλεμος» και ειρήνη.

Ξεκινήσαμε την εξιστόρηση των γεγονότων  μέσα από το παραπάνω βίντεο της Γιώτας Σταύρου στο You Tube. Είναι μια εξιστόρηση των γεγονότων ειδικά “σχεδιασμένη” για τους μικρούς μαθητές του νηπιαγωγείου.

Έγινε συζήτηση για το τι ξέρουν τα παιδιά για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και σας πληροφορούμε ότι αρκετά γνώριζαν για τον πόλεμο με τους Ιταλούς και του Γερμανούς. Επικεντρωθήκαμε στο ΟΧΙ και στην πολεμική ιαχή ΑΕΡΑ , στα ονόματα, τις φωτογραφίες  και τις ιδέες των  αρχηγών Χίτλερ, Ντούτσε. Στολίσαμε το σχολείο με διάφορες φωτογραφίες και εικόνες από το μέτωπο και με ελληνικές σημαίες.

Διαβάσαμε πολύ ωραία βιβλία με δυνατά και ξεκάθαρα μηνύματα. Ένα από αυτά ήταν “Το έπος του ’40” του Φίλιππου Μανδηλαρά.

Χρησιμοποιήσαμε  πίνακες ζωγραφικής με θέμα τον πόλεμο και την ειρήνη τις οποίες σκορπίσαμε στο δάπεδο της παρέας και ζητήσαμε από κάθε παιδί, όποιο ήθελε, να επιλέξει μία να την περιγράψει και να την τοποθετήσει κάτω από τη λέξη πόλεμος ή κάτω από τη λέξη ειρήνη.

Σε αυτή τη δραστηριότητα: παρατηρούμε και περιγράφουμε εκφράσεις ανθρώπων, περιβάλλοντα χώρο, σκέψεις. Στις εικόνες παρατηρούμε τα χρώματα του πολέμου και τα  συναισθήματα που είναι αποτυπωμένα στα πρόσωπα των ανθρώπων, ή μιλάμε για αυτό που μας κάνει εμάς να νιώθουμε ο κάθε πίνακας.

Δουλέψαμε ομαδικά και φτιάξαμε το σύμβολο της ΕΙΡΗΝΗΣ

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ!!!!   ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ

Ζωγραφίσαμε το ΌΧΙ

Φτιάξαμε τα δικά μας στρατιωτάκια!!!!

Η  ελληνική σημαία μας έδωσε την ευκαιρία να μιλήσουμε για τα σύμβολα. Σύμβολο είναι κάτι που όταν το βλέπουν οι άνθρωποι, αμέσως το συνδέουν με ένα συγκεκριμένο πράγμα. Δείξαμε σύμβολα όπως το περιστέρι, τι μας θυμίζει, την ειρήνη. Τη σημαία, τι μας θυμίζει, την Ελλάδα, μια χώρα. Συζητήσαμε που και πώς χρησιμοποιούνται τα σύμβολα, π.χ. Ολυμπιακοί Αγώνες κ.α.

Από πού πήρε το χρώμα της η ελληνική σημαία;

Διαβάσαμε την ιστορία του Ανθολογίου Α’ & Β’ Δημοτικού «Το ασπρογάλανο πανί» προκειμένου να ακούσουμε μία άποψη για τα χρώματα της ελληνικής σημαίας. Αναφερθήκαμε και σε μια άλλη άποψη για το χρώμα της θάλασσας και του αφρού των κυμάτων.

Μιλήσαμε επίσης και για τις 9 ρίγες-σειρές της σημαίας μας και κάναμε συλλαβισμό με παλαμάκια:

Ε – ΛΕΥ – ΘΕ –ΡΙ –Α – Η – ΘΑ – ΝΑ -ΤΟΣ

Μετρήσαμε τις 5 μπλε ρίγες και τις 4 άσπρες.

Ακούσαμε το cd με τραγούδια της Σοφίας Βέμπο, με το ανακοινωθέν του πολέμου.

Ξεχωρίσαμε  το κλασικό:

«Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του»

Ντούτσε

Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του
και τη σκούφια την ψηλή του,
μ’ όλα τα φτερά,
και μια νύχτα με φεγγάρι
την Ελλάδα πάει να πάρει,
βρε, το φουκαρά!

Ωωωωωωωωωωωωωχ.

Τον τσολιά μας τον λεβέντη
βρίσκει στα βουνά
και ταράζει τον αφέντη
τον μακαρονά.

Αχ, Τσιάνο, θα τρελαθώ Τσιάνο,
με τους τσολιάδες ποιος μου είπε να τα βάνω.

Αααααααααααααχ.

Ξεκινάει την άλλη μέρα,
μα και πάλι ακούει “Αέρα”
από τον τσολιά,
δρόμο παίρνει και δρομάκι
και πηδάει το ποταμάκι,
ξέρει τη δουλειά.

Ωωωωωωωωωωωωωχ.

Τρώει τις σφαίρες σαν χαλάζι από τον τσολιά,
κι όλο στρατηγούς αλλάζει για να βρει δουλειά.

Αχ, Τσιάνο, θα τρελαθώ Τσιάνο,
και στείλε γρήγορα τα μαύρα μου να βάνω.

Επιλέξαμε  επίσης και το:

«Γιούπι γιάγια – Για την Ειρήνη»

Ειρήνη

Γιούπι  γιάγια γιούπι γιούπι για

Ας χαρούμε την Ειρήνη βρε παιδιά

Όχι πόλεμος και μάχη

Όχι όπλα και θανάτοι

Μόνο τετράδια, βιβλία και δουλειά.

Γιούπι  γιάγια γιούπι γιούπι για

Τους πολέμους διώξτε μακριά

Κι όποιος ξαναπιάσει ασπίδα

Στον ποπό να βγάλει ακίδα

Και στη μύτη του να βγάλει δυο σπυριά!

Ετοιμάσαμε επίσης και κάποια παζλ  για σας παιδιά… Μπορείτε να τα φτιάξετε;

με την ελληνική σημαία

με το περιστέρι της ειρήνης

με το κορίτσι και το περιστέρι

Και ένα παιχνίδι με τον πόλεμο και την ειρήνη…

Ελπίζουμε να περάσετε όμορφα!!