STEAM WOMAN UNIVERSE

steam woman

Το STEAM WOMAN UNIVERSE είναι ένα διεθνές έργο για μαθητές νηπιαγωγείου που  σκοπό είχε την ανάδειξη του ρόλου της γυναίκας στην ιστορία της τέχνης και συγκεκριμένα της καλλιτέχνιδας Sonia Delaunay. Μέσα από τα έργα της και την καλλιτεχνική της ευελιξία οργανώθηκαν διασχολικές αποστολές μεταξύ των Ευρωπαίων εταίρων του έργου, που αναπτύχθηκαν με τη χρήση τεχνολογίας-ρομποτικής, πειραμάτων, περιεχομένων κοινωνικών επιστημών και με τη χρήση μιας κοινής γλώσσας, της αγγλικής.

Κάθε μήνα, με το πέρας της αποστολής διοργανωνόταν μία τηλεδιάσκεψη για να πραγματοποιηθούν κοινές δραστηριότητες και να γνωριστούμε καλύτερα.

Επιπλέον, ετοιμάσαμε μια κοινή έκθεση με όλες τις δράσεις που έγιναν κατά τη διάρκεια του έργου και ένα κοινό ebook για το τι έχουμε μάθει για τη συγκεκριμένη καλλιτέχνιδα.