ACTIVE EUROPEAN CITIZEN

Το ευρωπαϊκό έργο ACTIVE EUROPEAN CITIZEN στοχεύει να τονίσει τη σημασία της προσχολικής αγωγής. Το έργο απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 3-6 ετών. Το έργο ξεκίνησε τον Αύγουστο του 2021 και ολοκληρώθηκε τον Μάιο.

aec

Στην προσχολική ηλικία, τα παιδιά μαθαίνουν να γνωρίζουν τον κόσμο μέσα από το παιχνίδι, την εξερεύνηση και τον πειραματισμό. Σε αυτή την ηλικία αναπτύσσονται οι γνωστικές ικανότητες του παιδιού και αυτό καθορίζει όχι μόνο το πώς θα συνεχίσει να τα καταφέρνει στο νηπιαγωγείο, αλλά και το πώς το παιδί θα τα καταφέρει στη μετέπειτα ζωή του. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου εκπαίδευσης, είναι απαραίτητο να δοθεί προσοχή στην ολοκληρωμένη εκπαίδευση – δίνονται προτεραιότητες στην ισότιμη ανάπτυξη όλων των ικανοτήτων του παιδιού. Δίνεται προσοχή σε όλους τους τομείς της εκπαίδευσης: γλώσσα, γνώση, υγεία, αυτοανάπτυξη, κοινωνικότητα, επικοινωνία και συνεργασία, τέχνες (σχέδιο, μουσική, χορός, θέατρο) εκπαίδευση. Παράλληλα, προσπαθήσαμε να αναπτύξουμε στα παιδιά μας δεξιότητες ευρωπαίων πολιτών.

Κάθε μήνα τα σχολεία παρουσιάζαμε τις εργασίες που κάναμε μέσα στην τάξη και ανταλλάσσαμε ιδέες και προτάσεις για την ενίσχυση του έργου μας.

Πέρα από την παρουσίαση του έργου μας μέσα στην τάξη, όλοι οι εταίροι συμμετείχαμε ταυτόχρονα σε συγκεκριμένες διεθνείς δράσεις:

• Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων.
  • Παγκόσμια Ημέρα του Δασκάλου.
  • Εκδηλώσεις υπαίθριας τάξης στο νηπιαγωγείο.
  • Codeweek.
  • «Βιβλίο χαιρετισμών για φίλους»-Χριστουγεννιάτικες κάρτες και ευχές
  • Μαθήματα πειραματισμού.
  • Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου.
  • Εκδηλώσεις για την Παγκόσμια Ημέρα της Γης.
  • Εκδηλώσεις για την ημέρα γενεθλίων του eTwinning.
  • Ερωτηματολόγια για παιδιά, δασκάλους και γονείς για το έργο.

ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ

ΧΕΙΜΩΝΑΣ