Άσκηση ετοιμότητας για σεισμό

Συγγραφέας: 6ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 22-10-2021

Στο Νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήθηκε άσκηση ετοιμότητας για σεισμό, την Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου 2021, ώστε να αποκτηθεί η ενδεδειγμένη αντισεισμική στάση και συμπεριφορά των μαθητών και εκπαιδευτικών και να βελτιωθούν οι δεξιότητές τους. Η άσκηση πραγματοποιήθηκε με επιτυχία και σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου του Νηπιαγωγείου μας για το σχολικό έτος 2021-22. Μετά από την άσκηση ακολούθησε η αποτίμησή της από τους συμμετέχοντες, επισημάνθηκαν τυχόν προβλήματα και προτάθηκαν βελτιώσεις. Θα ακολουθήσουν τουλάχιστον δύο ακόμα ασκήσεις ετοιμότητας, μία ανά τρίμηνο, σύμφωνα με τις σχετικές εγκυκλίους και τα αντίστοιχα έγγραφα.