CODE WEEK 2024-2025

Από τη φετεινή μας συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Προγραμματιστική δραστηριότητα,  χωρίς την αξιοποίηση επιδαπέδιου ρομπότ, στην οποία τα παιδιά καλούνται να χρωματίσουν το μονοπάτι που πρέπει ν’ακολουθήσει ο Κλόουν για να φτάσει στα μπαλόνια, βασιζόμενα σε δοσμένο κώδικα με βελάκια κατεύθυνσης.IMG 20241011 215328IMG 20241009 110234Στη συνέχεια αποτύπωσαν το ίδιο σε ατομικό φύλλο εργασίας.

Δραστηριότητες που εισάγουν τους μαθητές/τριες στις βασικές έννοιες κωδικοποίησης και υπολογιστικής σκέψης .

1η Δραστηριότητα:Τα παιδιά γυρίζουν έναν από τους τροχούς των χρωμάτων. Ανάλογα με το χρώμα που θα τύχει ο μαθητής, αφού το ονομάσει, προγραμματίζει την μελισσούλα beebot να ακολουθήσει την διαδρομή που θα την οδηγήσει στο σωστό χρώμα.

2η Δραστηριότητα: Στην σελίδα https://photodentro.edu.gr/v/item/ds/8521/11287 Σύνθετου Προγραμματισμού Ρομπότ, του Φωτόδεντρου επιλέγουμε το επίπεδο δαπέδου χρώματα και χαρακτήρα μαθητή. O μαθητής/τρια δημιουργεί τον κώδικα με την διαδρομή που θα ακολουθήσει το ρομπότ για να φτάσει στο χρώμα που έχει επιλέξει.

IMG 20241011 210020

Κατηγορίες: Δράσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.