ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ-ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,hello 3141 256

Ονομάζομαι Αθανασίου Ανδρονίκη και για το σχολικό έτος 2023-2024 θα είμαι η δασκάλα Αγγλικών των παιδιών σας. Σε αυτή την επιστολή θα σας εξηγήσω με λίγα λόγια τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η εισαγωγή της αγγλικής γλώσσας στο νηπιαγωγείο και ποιος είναι ο στόχος της.

Αρχικά, οι μαθητές και μαθήτριες θα έρχονται σε επαφή με την ξένη γλώσσα 2 φορές την εβδομάδα για 35-45 λεπτά. Τα αγγλικά δεν αποτελούν ένα ξεχωριστό μάθημα, αλλά ενσωματώνονται στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου. Αυτό σημαίνει πως τα παιδιά ασχολούνται με τις θεματικές του νηπιαγωγείου αλλά στα αγγλικά.

Στόχος του προγράμματος είναι η γνωριμία των νηπίων με την ξένη γλώσσα. Γι’ αυτό, η έμφαση δίνεται στον επικοινωνιακό χαρακτήρα της γλώσσας μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες, από ειδικά σχεδιασμένα εκπαιδευτικά σενάρια και φυσικά, παιχνίδια!

Τέλος, θα ήθελα να ευχηθώ σε σας και τα παιδιά σας υγεία και μια όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά! Θα είμαι στην διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

Μπορείτε να απευθύνεστε για ενημέρωση σας κάθε πρώτη Πέμπτη εκάστου μήνα μετά τις 13:00μ.μ.

Αθανασίου Ανδρονίκη

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.