«Εισαγωγή Αγγλικών στα Νηπιαγωγεία» (ΕΑΝ)

Αγαπητοί γονείς,

Στα πλαίσια του προγράμματος «Εισαγωγή Αγγλικών στα Νηπιαγωγεία» (ΕΑΝ) θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά και να τονίσω τα εξής σημεία:

Τα αγγλικά δεν αποτελούν ξεχωριστή οντότητα ή μάθημα αλλά εντάσσονται και ενσωματώνονται πλήρως στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου και τις θεματικές του ενότητες. Εστιάζουμε στον επικοινωνιακό χαρακτήρα της γλώσσας και σε μια ολιστική προσέγγιση της μάθησης μέσω παιδοκεντρικών δημιουργικών δραστηριοτήτων με διαθεματικό χαρακτήρα.

Έμφαση δίνεται μόνο στον προφορικό λόγο, τα παιδιά ακούν, μιμούνται και επαναλαμβάνουν μέσα από μαθητοκεντρικές και παιγνιώδεις δραστηριότητες που στόχο έχουν την ολιστική ανάπτυξή τους και φυσικά τη χαρά τους μέσα στην τάξη (π.χ. εκπαιδευτικά σενάρια, τραγούδια, οπτικό υλικό, κίνηση, ζωγραφική, παιχνίδια ρόλων κ.λπ.). Η προσέγγιση αφορά σε φυσική ομιλία χωρίς ανάλυση της γλώσσας.

Τα οφέλη του προγράμματος αφορούν τομείς όπως ο συναισθηματικός, κοινωνικό-πολιτισμικός, γνωστικός και γλωσσολογικός που όλοι συμβάλλουν στην ανάπτυξη των παιδιών. Ενισχύονται τα κίνητρά τους, αποκτούν θετική στάση απέναντι στις άλλες γλώσσες, νιώθουν υπερηφάνεια για τα επιτεύγματά τους, αποκτούν μεγαλύτερη πολυγλωσσική και διαπολιτισμική ευαισθητοποίηση, καλλιεργείται η μνήμη τους, αναπτύσσεται το λεξιλόγιό τους κ.λπ. Εισάγουμε την ανάγκη για επικοινωνία σε μια άλλη γλώσσα δίνοντας στα παιδιά την ευκαιρία να αποκτήσουν γενικότερα μια παγκόσμια ταυτότητα.

Στόχος λοιπόν αποτελεί η έκθεση του παιδιού στη γλώσσα και όχι η επίσημη ή ρητή διδασκαλία της. Να τονίσω εδώ πως, σύμφωνα με σχετικές μελέτες, δεν υπάρχει περίπτωση σύγχυσης με τη μητρική γλώσσα καθώς τα παιδιά μπορούν ταυτόχρονα να εκτεθούν σε μεγάλο αριθμό γλωσσών χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εσείς, ως γονείς, μπορείτε να δείξετε ενδιαφέρον για αυτή την καινούργια εμπειρία των παιδιών, να τα ενθαρρύνετε, να συμμετέχετε ως ‘μαθητές’ στην καινούργια τους γνώση και να ενισχύσετε το ενδιαφέρον τους για την ξένη γλώσσα ως «παράθυρο στον κόσμο».

Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επικοινωνία.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Με εκτίμηση,

Αμαλία Πεταλά

Καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας

Κατηγορίες: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.