6ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΙΓΑΛΕΩ

Ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr για τις δράσεις μας

ΝΕΡΟ,ΝΕΡΑΚΙ ΣΕ STEAM ΤΑΞΙΔΑΚΙ

Ιούν 202210
263916340 598301454561374 7861174332401644172 n

Ένα ακόμα E-Twinning έργο ολοκληρώθηκε! Συμμετείχαν σε αυτό οι μικροί μαθητές του ολοήμερου τμήματος 2 του νηπιαγωγείου μας  παρέα με τους μαθητές άλλων 8 σχολείων της Ελλάδας.Πρόκειται για ένα έργο, που ο σχεδιασμός του βασίζεται στη προσέγγιση STEAM. Τα παιδιά των συνεργαζόμενων νηπιαγωγείων θα ανακαλύψουν τα χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες του νερού. Μέσω της μεθοδολογίας STEAM τα παιδιά θα διασκεδάσουν, θα προβληματιστούν, θα ανακαλύψουν και θα αναζητήσουν λύσεις, θα εμπλακούν σε παιγνιώδεις δραστηριότητες με θέματα την επιστήμη, την τεχνολογία, την μηχανική, τα μαθηματικά και την τέχνη. Τα παιδιά θα κληθούν να συμμετάσχουν σε 5 αποστολές μέσα από 5 βαλίτσες, όσα είναι και τα γράμματα της λέξης STEAM. Με την ολοκλήρωση της κάθε αποστολής τα παιδιά θα κερδίζουν από ένα γράμμα, με απώτερο στόχο την ολοκλήρωση και των 5 αποστολών ώστε να αποκτήσουν και τα 5 γράμματα που σχηματίζουν τη λέξη steam. Οι Φυσικές Επιστήμες, η Τεχνολογία, η Μηχανική, οι Τέχνες και τα Μαθηματικά θα συντροφεύσουν τα παιδιά σε αυτό το ταξίδι γνώσεων, σκέψεων, πειραματισμών και ανταλλαγής εμπειριών.

Πατήστε ΕΔΩ για να το δείτε.Screenshot 19

από κάτω από: E-TWINNING| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΝΕΡΟ,ΝΕΡΑΚΙ ΣΕ STEAM ΤΑΞΙΔΑΚΙ

Τα σχόλια είναι κλειστά.

15/10/1837: Ιδρύεται η Σχολή Καλών Τεχνών των Αθηνών («Σχολείο των Τεχνών»).
    Επίσημη ιστοσελίδα με πληροφορίες, ανακοινώσεις και δραστηριότητες σχετικά με τη Σχολή Καλών Τεχνών: http://www.asfa.gr/

Code Week 2021

Code Week 2022