Επίσκεψη στο Καλλιμάρμαρο

από 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ Κάτω από: Gossip | Δεν υπάρχουν σχόλια »

DSC_6345DSC_2300 DSC_2332 DSC_2339 DSC_6284 DSC_6345 DSC_6368DSC_2300DSC_6284DSC_6281DSC_2339DSC_2332

Θεατρικό της Α τάξης τα Χριστούγεννα 2012

από 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ Κάτω από: Γενικά | Δεν υπάρχουν σχόλια »

DSC_1272DSC_1124DSC_1111DSC_1119

Βία στα σχολεία

Σκίτσο του Μορφέα Ρέλλα - ομάδα Σκιτσογράφων

Ο σχολικός εκφοβισμός είναι δυστυχώς στις μέρες μας μία πραγματικότητα που καλούμαστε να αντιμετωπίζουμε και απασχολεί όλους τους γονείς σε όλα τα Κράτη του κόσμου.

Η χρήση βίας μεταξύ μαθητών είτε είναι ψυχολογική είτε σωματική προκαλεί πόνο και αναστάτωση.

Πολύ συχνά οι μαθητές αποσιωπούν αυτό που τους συμβαίνει γιατί δεν θέλουν να μαθευτεί από τους γονείς τους επειδή ντρέπονται ή φοβούνται. Έτσι υποφέρουν σιωπηλά.

Μιχάλης Βλασσόπουλος

Η Φιλία

από 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ Κάτω από: Δημοσιογράφοι | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Η φιλία είναι ένα πολύ σημαντικό πράγμα γιατί δεν είμαστε μόνοι αλλά παρέα με όλα τα απιδιά. Με τους φίλους μου παίζουμε, διασκεδάζουμε και περνάμε πολύ ωραία. Με τον φίλο μου έχουμε πολλά κοινά όπως να μαζεύουμε τάπες, να κάνουμε συλλογές και πολλά ακόμα. Όλοι οι φίλοι καταλαβαίνουν τα προβλήματα του άλλου και τον υπερασπίζονται με όλη τους τη ψυχή. Η φιλία κρατάει για χρόνια μέχρι να πεθάνουν και οι δύο φίλοι. Όμως πολλοί φίλοι τσακώνονται και σπάνε τη φιλία τους. Με τα χρόνια βρίσκουμε καινούριους φίλους αλά στην καρδιά μας κρατάμε και τους παλιούς. Τους φίλους τους διαλέγουμε δεν είναι στην τύχη γιατί κάποιοι είναι κακοί.

Σκίτσο του Δημήτρη της Α1

Σκίτσο της Νικολέττας της Α1

Μια ψυχή μοιρασμένη σε δύο σώματα. Αυτό είναι η φιλία. Αν το ψάξεις στο λεξικό πιθανόν να δεις να λέει ότι είναι ο δεσμός που έχουν δύο άνθρωποι όταν έχουν κοινά ενδιαφέροντα. Όταν μοιράζεται κάτι με τον φίλο σου είναι σαν η χαρά να διπλασιάζεται και η λύπη να εξαφανίζεται. Όταν σε κάποιον λες ένα μυστικό σημαίνει ότι τον εμπιστεύεσαι άρα είναι φίλος σου. Αυτό είναι φιλία και φίλος.

Η Φιλία

από 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ Κάτω από: Δημοσιογράφοι | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Χαράλαμπος Ρηγάτος, Βασιλική Κωλέτση, Μορφέας Ρέλλας - ομάδα Σκιτσογράφων

Η φιλία για μένα είναι όταν ένας άνθρωπος είναι πάντα δίπλα σου, όταν χαίρεσαι χαίρεται, όταν λυπάσαι λυπάται και δεν σε αποχωρίζεται ότι κι αν συμβεί. Ο φίλος είναι σαν ένα δέντρο, γιατί το δέντρο σε προστατεύει απ΄ τον ήλιο με την σκιά του, σου δίνει τους καρπούς του για να φας και όταν το πονάς κλωτσώντας αυτό δεν διαμαρτύρεται. Βέβαια πρέπει να είσαι και εσύ δίπλα του όποτε σε χρειαστεί και να τον φροντίζεις σαν αδελφό σου. Πρέπει να σέβεσαι την διαφορετικότητά του, να μην αφήνεις τους άλλους να τον πειράξουν. Να μοιράζεσαι τα πάντα μαζί του. Να συζητάς με θάρρος ότι σ’ απασχολεί αλλά και να λες τις σκέψεις σου σ’ αυτόν.

Έτσι κάνουν οι καλοί φίλοι, φροντίζουν για την φιλία τους.

Τάσος Ζαφειρόπουλος

ΜΑΝΤΙΝΑΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ

Ηλίας Δημήτρουλας - ομάδα Σκιτσογράφων

Η φιλία είναι από τα σημαντικότερα στοιχεία στη ζωή κάθε ανθρώπου. Άλλοι κάνουμε περισσότερους φίλους άλλοι λιγότερους, άλλες φιλίες έχουν εντάσεις ενώ άλλες κυλούν ήρεμα στο χρόνο. Όπως και να έχει η φιλία είναι μια σχέση που επιδιώκουμε να έχουμε και κάθε φίλος είναι διαφορετικός και παίζει διαφορετικό ρόλο στη ζωή μας.

Διαλέγουμε τους φίλους μας είτε γιατί μοιάζουμε είτε γιατί έχουμε κοινά ενδιαφέροντα. Και με το πέρασμα του χρόνου γίνονται όλο και πιο σημαντικοί για εμάς. Στηρίζει ο ένας τον άλλο, εμπιστευόμαστε τις επιθυμίες και τα μυστικά μας, τα όνειρά και τις δυσκολίες μας.

Η ύπαρξη φίλων στη ζωή μας είναι καθοριστική για την ποιότητα ζωή μας και κυρίως για το γεγονός ότι αισθανόμαστε ότι ανήκουμε σε μια ομάδα.

μαντινάδα για την φιλία….

Μέσα στο βούρκο της ζωής

μέσα στην αδικία,

υπάρχει μια λέξη ιερή

που λέγεται ΦΙΛΙΑ!!!!

Μιχάλης Βλασσόπουλος

Ομάδα Gossip

Η ιστορία μιάς εφημερίδας…

Μορφέας Ρέλλας - ομάδα Σκιτσογράφων

Όπως ξέρουμε, όλες οι εφημερίδες φτιάχνονται για να ενημερώνουν τον κόσμο για όλα τα πράγματα που γίνονται γύρω του. Ξεκινώντας από την πιο μεγάλη και καταλήγοντας στην πιο μικρή λεπτομέρεια.

Εφημερίδες υπάρχουν πολλών ειδών: πολιτικές, αθλητικές και πολλές άλλες. Έτσι και η δικιά μας εφημερίδα είναι κάτι το πρωτότυπο, για όχι μόνο την έχουν φτιάξει παιδιά δημοτικού αλλά και έχουν δώσει εκεί την φαντασία τους, για μια δράση το «ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ».

Μέσα από αυτήν την συνεργασία τα παιδιά έχουν χρόνο να ασχοληθούν με αυτό που τους αρέσει, αλλά και να μάθουν να συζητούν και να ανταλλάσουν τις απόψεις τους με άλλα παιδιά, που ίσως πρώτη γνωρίζουν. Επίσης θα μάθουν τι σημαίνει να μην πειράζεις τον φίλο σου.

Μην πειράζεις τον φίλο μου σημαίνει πολλά πράγματα, ας πούμε όσο μικρός ή όσο μεγάλος κι αν είναι κάποιος είναι πάντα φίλος σου στις καλές και στις άσχημες στιγμές. Βία εκτός από σωματική, υπάρχει και η ψυχολογική, δηλαδή ότι κακολογείς τον άλλον για ένα μειονέκτημά του.

Έτσι κάποια τέτοια παιδιά που ζουν καθημερινά αυτόν τον εφιάλτη μπορούν να έρθουν να μάθουν αλλά και να συμμετέχουν στην δράση «ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ». Επίσης μέσα από αυτό θα μάθουν πως φτιάχνεται μία εφημερίδα.

Όλα τα παιδιά φτιάχνουν την δικιά του εφημερίδα με την δικιά τους άποψη και πάνω από όλα με την δικιά τους θέληση.

Άρτεμις Αρμπουνιώτη

Μορφέας … ομάδα Σκιτσογράφων

από 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ Κάτω από: images | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Ακανθούλης..μία ιστορία για την Διαφορετικότητα..σχόλια παιδιών