Εγγραφή μαθητών στην Α΄ τάξη του 6ου Δημοτικού Σχολείου Παλλήνης

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Για τη διαδικασία εγγραφής των μαθητών/τριών στο Δημοτικό Σχολείο, σας γνωρίζουμε ότι:

Στην Α΄ τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου μέχρι και την 31η Δεκεμβρίου 2018. Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν το διάστημα από 1 μέχρι και 20 Μαρτίου 2024 και ώρες 8:209:00 και 13:20-14:00 καθημερινά, μόνον κατόπιν προηγούμενης συνεννόησης (ραντεβού) στο τηλέφωνο: 2106030698 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση (email) του σχολείου: mail@6dim-pallin.att.sch.gr

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη απαιτούνται:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.

Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘΑ.

1. Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), το οποίο κατατίθεται στη σχολική μονάδα το αργότερο έως το τέλος Σεπτεμβρίου 2024.
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (π.χ.  λογαριασμός ΔΕΚΟ ή άλλο αποδεικτικό από δημόσιο φορέα, όπως εκκαθαριστικό Εφορίας).
  4. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού Φοίτησης», το Νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης», η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα/κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας για την εγγραφή του/της στο Δημοτικό. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (14 Ιουνίου 2024) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του/της μαθητή/τριας.

Σημαντική διευκρίνιση: Οι αιτήσεις εγγραφής στο Πρωινό και στο Ολοήμερο Πρόγραμμα υπογράφονται και από τους δύο γονείς. Οι αιτήσεις, καθώς και το ΑΔΥΜ,  θα σας δοθούν από το Σχολείο.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΟΡΙΑ 6ου Δ.Σ. ΠΑΛΛΗΝΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ 6ου Δ.Σ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

(Βάσει της με υπ’ αριθμ. πρωτ.: Φ.4.1/5753/21-02-2022 Απόφασης της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής με θέμα «Επανακαθορισμός της Σχολικής Περιφέρειας των 2 ου ΔΣ Παλλήνης και 6 ου ΔΣ Παλλήνης»)

ΟΡΙΑ 6ου Δ.Σ. ΠΑΛΛΗΝΗΣ

Λ. Μαραθώνος – Αλτάνη – Μικράς Ασίας – Σινά – Κρήνης – Φαναρίου – Ελαιώνων – Ζώνη Πεντελικού – όρια Κοινότητας Πικερμίου – Λ. Μαραθώνος (περικλείονται οι οικισμοί Μάριζα, Νέα Παλλήνη και Πανόραμα Παλλήνης)

Στα γεωγραφικά όρια του σχολείου ανήκουν και οι κατοικίες με ζυγό αριθμό επί των οδών Αλτάνη – Μικράς Ασίας – Σινά – Κρήνης – Φαναρίου, όπως και το κομμάτι της οδού Κρήνης από τη συμβολή με την οδό Σινά και ανατολικά.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα

kalanda1 kalanda2

Χριστουγεννιάτικο παραμύθι απο τους μαθητες της Α τάξης. Συνεργασία της Δασκάλας τις τάξης με τις εκπαιδευτικούς Μουσικής και Θεατρικής Αγωγής.

Οι μαθητές της Α τάξης  με τον αυθορμητισμό και την ιδιαίτερη παιδική τους ευαισθησία αφηγούνται τον “Ξυλαράκη”, ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι των Julia Donaldson και Axel Scheffler.
Για να το παρακολουθήσετε ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Χριστουγεννιάτικο Bazaar με κατασκευές από τους μαθητές όλων των τάξεων

Χριστουγεννιάτικο Bazaar

Δραστηριότητες και παιχνίδια στο χώρο του σχολείου 22/12/2023

c4st4st3 1st2school1

C1 C2 c3 c4 1 c5 1

a b c d e f g h i j k l m

Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου η Σχολική μας Βιβλιοθήκη ξεκίνησε με εθελοντική εργασία  των εκπαιδευτικών μία σειρά δράσεων με σκοπό τη γνωριμία των μαθητών με τη Βιβλιοθήκη και τον τρόπο λειτουργίας της, την επαφή τους με τα βιβλία της και την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας. Οι μικροί μας μαθητές πέρασαν όμορφες στιγμές στο χώρο της βιβλιοθήκης, ενημερώθηκαν, έπαιξαν δανείστηκαν βιβλία και ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό σε όλες τις δράσεις