Εργασίες του Γ2 στα Θρησκευτικά

Λήψη αρχείου

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Αρχική ,Εργασίες Νοέμβριος 8, 2018 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ

Επίσκεψη διασκεδαστών

Με αφορμή την επίσκεψη διασκεδαστών στο σχολείο μας οι μαθητές του Β1 δημιούργησαν τις παρακάτω εργασίες στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης.

Η Ιστορία του Ησαυ και του Ιακώβ

Εργασίες των μαθητών του Γ1 στο μάθημα των Θρησκευτικών με θέμα την ιστορία του Ησαυ και του Ιακώβ

«Ας κινηθούμε» – Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

Στα πλαίσια της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2018, όπως έχει καθοριστεί από το Υπουργείο, τροποποιήθηκε το ωρολόγιο πρόγραμμα στο σχολείο μας, με κύριο στόχο οι μαθητές αλλά και οι δάσκαλοι να ενημερωθούν για την αξία της σωματικής κίνησης και της  άθλησης και φυσικά να συμμετάσχουν σε παιχνίδια και αθλήματα που οργανώθηκαν στον προαύλιο χώρο.

«Ας κινηθούμε» λοιπόν ήταν το σύνθημα της σημερινής ημέρας

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Αρχική ,Δράσεις Σεπτέμβριος 28, 2018 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ

Ανακοίνωση Αγιασμού – Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2018 – 2019

Ο Αγιασμός  για την έναρξη της νέας Σχολικής Χρονιάς θα γίνει Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 09:30 π.μ.

Δείτε την ανακοίνωση εδώ

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις ,Αρχική Σεπτέμβριος 10, 2018 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ

Εγκαίνια του σχολείου μας

Το 6ο Δημοτικό Μενεμένης εγκαινίασαν στις 29/1/2018 ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, Απόστολος Τζιτζικώστας, και ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων-Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου, χοροστατούντος του Μητροπολίτη Νεαπόλεως-Σταυρουπόλεως κ.κ. Βαρνάβα.

Παρόντες στα εγκαίνια ήταν η Αντιπεριφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας κ. Βούλα Πατουλίδου, ο πρώην Γενικός Γραμματέας Δημοσίων έργων κ. Στράτος Σιμόπουλος, ο πρώην Δήμαρχος Μενεμένης κ. Ακτσελής Γιώργος, ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Γεωργίου Χρήστος, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Παύλος Ματζιάρης οι Εντεταλμένοι Δημοτικοί Σύμβουλοι Παιδείας κ. Κοσμάς Γυμνόπουλος και ο κ. Ηλίας Γρούγιος, ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων κ. Μανωλόπουλος Βασίλης, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ. Ναλπαντίδου Αφροδίτη, κ. Μεζίκης Βασίλειος, κ. Καζαντζίδης Γεώργιος, κ. Αθανασιάδης Ιωάννης, κ. Λαϊνάκου Αφροδίτη, κ. Ιωάννης Γεννηματάς, κ. Ιωάννης Βενετικίδης, φορείς του Δήμου μας καθώς και εκπρόσωποι του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, γονείς και μαθητές του σχολείου.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Αρχική Φεβρουάριος 5, 2018 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ

Έναρξη προγράμματος σίτισης ΄Σχολικά Γεύματα’ στο σχολείο μας

Σας ενημερώνουμε ότι έχει ξεκινήσει στο σχολείο μας το πρόγραμμα σίτισης ‘Σχολικά Γεύματα’.

Για να δείτε το HELLENIC CATERING A.E. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ πατήστε ΕΔΩ

Για να ενημερωθείτε σχετικά με τις πληροφορίες του προγράμματος καθώς επίσης και τους κανόνες διαχείρισης των γευμάτων πατήστε ΕΔΩ

Παρακαλούμε πολύ, οι μαθητές/τριες να έχουν μαζί τους ισοθερμική τσάντα για να τοποθετούν τα γεύματά τους.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις ,Αρχική Φεβρουάριος 5, 2018 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ

Ενημέρωση για τη δράση «Η τσάντα στο σχολείο»

6o Δημοτικό Σχολείο Μενεμένης

Ενημέρωση για τη δράση «Η τσάντα στο σχολείο»

Σύμφωνα με τη Φ. 7/219218/Δ1/13-12-2017 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ με θέμα : «Έγκριση υλοποίησης δράσης με τίτλο: Η τσάντα στο Σχολείο, καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών στο σχολείο για ένα Σαββατοκύριακο το μήνα. Η τσάντα των μαθητών/τριών παραμένει στο σχολείο από την Παρασκευή, πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από το Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου, ως τη Δευτέρα.

Επισημαίνεται, ότι με την παραμονή της τσάντας στο σχολείο επιδιώκεται οι μαθητές/τριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου. Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά το μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων και τέκνων.

Οι ημερομηνίες που έχουν επιλεγεί από το Σύλλογο Διδασκόντων είναι:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16/2/2018, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  16/3/2018

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/4/2018, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/5/2018

Ανακοίνωση

Το σχολείο μας από την Δευτέρα 8-1-2018 θα λειτουργήσει κανονικά στο
νέο κτίριο στην οδό Μουτάφη 4.

Τα παιδιά που θα μετακινηθούν με το λεωφορείο Θα πρέπει να βρίσκονται
στο παλιό κτίριο του σχολείου (Γραβιάς 14). Αναχώρηση λεωφορείου στις
7:45.
Η επιστροφή τον μαθητών θα γίνει στο ίδιο σημείο στο παλιό κτίριο.
Παρακαλούνται οι γονείς να είναι εκεί να παραλάβουν τα παιδιά 1:25-1:30.

Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά μέχρι τις 3:00΄.

Οι μαθητές που θα μετακινηθούν με λεωφορείο θα επιστρέψουν στις 3:10
– 3:15.

Παρακαλούνται οι γονείς να είναι εκεί να παραλάβουν τα παιδιά
15:10-15:20.