ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ για τη σχολική χρονιά 2024-2025

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ!!!

happy children jumping summer meadow 74855 5852

Ανακοινώνεται ότι οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Προκατακτική τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Στην Προκατακτική τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2018 μέχρι και 31-12-2018.

Το 6ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αθηνών θα εξυπηρετεί τις εξής περιοχές: Πετράλωνα, Κολωνό, Σεπόλια, Βοτανικό, Πλατεία Αττικής με όριο τη Λιοσίων (μονοί αριθμοί), Μεταξουργείο και Σταθμό Λαρίσης.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
Α. Υποβάλλονται κατά την εγγραφή:

1.Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση – Θα την παραλάβετε από το Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία.
2.Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου – Εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο.
3.Αποδεικτικό Διεύθυνσης Κατοικίας – Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/-τριας (συμβόλαιο, λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, λογαριασμός τηλεφώνου, φορολογική δήλωση).
4.Βιβλιάριο Υγείας – Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού του μαθητή ή άλλο στοιχείο από το οποίο προκύπτει πως έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
5.Δελτίο Υγείας (Α.Δ.Υ.Μ.) – Από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο.
6.Γνωμάτευση – Πιστοποίηση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ή εγκεκριμένο δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο για φοίτηση του μαθητή/-τριας σε ειδικό εκπαιδευτικό πλαίσιο.

Β. Απαιτείται για την εγγραφή:

7. Πρόσφατο Πιστοποιητικό γέννησης – Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο.

Γ. Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

8. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση.
9. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Συνεπιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης).

Δ. Αλλοδαποί μαθητές/-τριες:

Οι αλλοδαποί μαθητές/-τριες εγγράφονται στην Πρώτη Τάξη (Α΄) προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω, καθώς και ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό, επίσημα μεταφρασμένο, χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατηημερομηνία έκδοσης.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

Κατά την περίοδο των εγγραφών, αποτελεί μέριμνα όλων η τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας ( Ε.Ο.Δ.Υ.). Για την υποβολή της αίτησης εγγραφής μπορείτε να κλείσετε τηλεφωνικά ραντεβού στο 210-5131785 ή να στείλετε email στο mail@6dim-eid-athin.att.sch.gr

τηλέφωνο επικοινωνίας 210 5131785

ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ 2024-25