Μεταφορά μαθητών-Κοινή σύσκεψη Συλλόγου Εκπ/κων ΠΕ και ΕΛΜΕ Αργολίδας

Τηλέφωνο: 27520 22401
Τηλεμοιότυπο: 27520 22401
e-mail:syllogos.pe.arg@gmail.com

ΘΕΜΑ : Μεταφορά μαθητών – Κοινή σύσκεψη ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΠ/ΚΩΝ Π.Ε. ΚΑΙ ΕΛΜΕ Αργολίδας.

Το ΔΣ του Συλλόγου μας αποφάσισε να λάβει μέρος σε έκτακτη κοινή σύσκεψη – συνεδρίαση με την Ε.Λ.Μ.Ε. Αργολίδας, την Πέμπτη, 20 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 7μμ στο χώρο του 1ου Γυμνασίου Ναυπλίου, με θέμα το πρόβλημα της μεταφοράς των μαθητών του νομού μας.
Καλούμε τα μέλη των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων και κάθε άλλον ενδιαφερόμενο να λάβει μέρος προκειμένου να συζητήσουμε και να ενημερωθούμε σχετικά.

Για το Δ.Σ.
Ο Πρόεδρος Η Γ.Γραμματέας

Ντέμος Αντώνης Κραμποκούκη Θεοδώρα

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ναύπλιο 18 Σεπτεμβρίου 2018
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ Αριθ.Πρωτ. 1213
ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ
ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
ΠΡΟΣ:1.Διευθυντή Πρωτοβάθμιας
Εκπαίδευσης Αργολίδας
2.Διευθυντή Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης Αργολίδας
3.Προέδρους Συλλόγων Γονέων
& Κηδεμόνων Σχολείων
(μέσω των Διευθύνσεων
εκπαίδευσης)
ΘΕMΑ: Ενημέρωση για τη μεταφορά μαθητών
Παρακαλούμε όπως εκπρόσωπός σας παρευρεθεί αύριο ΤΕΤΑΡΤΗ 19/9/2018 και
ώρα 12:00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της ΠΕ Αργολίδας με θέμα «ενημέρωση
για τη μεταφορά μαθητών».
Επίσης μπορεί να παρευρεθεί και εκπρόσωπος μαθητών από κάθε σχολείο μετά από
σχετική έγκριση του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Ο ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ Π. ΧΕΙΒΙΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ναύπλιο 12 Σεπτεμβρίου 2018
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ Αριθ.Πρωτ. οικ.3018
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ Π.Ε. ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
ΤΜΗΜΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ
ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ
Ταχ.Δ/νση: Λεωφ.Ναυπλίου-Ν.Κίου
Ταχ.Κώδικας: 21100 ΠΡΟΣ: Δ/ντές Πρωτ/θμιας & Δευτ/θμιας
Τηλέφωνο: 2752360386-388 Εκπαίδευσης Αργολίδας
Fax: 2752360390
e-mail: mpazou@argolida.gr
Πληροφορίες: Αναστασία Μπάζου &
Αικατ. Φιλιππουπολίτη ΚΟΙΝ:1.Γραφείο Αντιπεριφερειάρχη
2.Δ/νση Διοικ.-Οικ. ΠΕ Αργολίδας
Τμήμα Προμηθειών
ΘΕMΑ: Ενημέρωση για μισθωμένα οχήματα-παρατάσεις συμβάσεων
Σας γνωρίζουμε ότι έως τώρα η ΚΤΕΛ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ ΑΕ, δεν έχει απαντήσει σε έγγραφό μας για
τον αν θα συμμετάσχει στην παράταση των συμβάσεων και ως εκ τούτου παρακαλούμε να
ενημερώσετε τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων αρμοδιότητάς σας και εκείνοι με την
σειρά τους γονείς και μαθητές ότι δεν εκτελούνται τα μισθωμένα δρομολόγια και οι γονείς θα
λάβουν το μαθητικό επίδομα για όσο χρονικό διάστημα διαρκέσει αυτό.
Ο ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ Π. ΧΕΙΒΙΔΟΠ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ 11-9-2018

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι:

Στις 8: 30 το πρωί της Τρίτης, 11/9/2018, θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2018-2019
Στις 9: 00 οι μαθητές/τριες θα εισέλθουν στις αίθουσες διδασκαλίας για να γνωριστούν με τους/τις δασκάλους/λες τους.
Την ίδια ώρα όλοι οι γονείς και κηδεμόνες του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άργους θα εισέλθουν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου για να ενημερωθούν από τη Διευθύντρια για θέματα εύρυθμης λειτουργίας του σχολείου.
Στις 9:30 θα σχολάσουν όλα τα παιδιά του σχολείου.

Οι μαθητές θα προσέλθουν με τις σχολικές τους τσάντες για να παραλάβουν τα βιβλία τους.

Κ α λ ή σ χ ο λ ι κ ή χ ρ ο ν ι ά !!!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΚΟΥΤΡΟΥΦΙΝΗ ΣΟΦΙΑ

Σχολική εβδομάδα εθελοντισμού

“Let’s do it Greece”
Σχολική Εβδομάδα Εθελοντισμού
Tο 6ο Δημοτικό Σχολείο Άργους, για μία ακόμα χρονιά, πρωταγωνίστησε με δράσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης στο πλαίσιο της Σχολικής Εβδομάδας Εθελοντισμού, η οποία έλαβε χώρα από 23-27 Απριλίου 2018.
Τη Δευτέρα, 23 Απριλίου 2018 όλα τα παιδιά στο σχολείο συνάντησαν, ενημερώθηκαν και συζήτησαν με τους άξιους ανθρώπους του Τμήματος Σαμαρειτών του νομού Αργολίδας, έμπειρους στον σχεδιασμό και υλοποίηση δράσεων και με μεγάλη αφοσίωση στον εθελοντισμό. Ανθρώπους εμπνευσμένους, ευαισθητοποιημένους, δημιουργικούς, που ψάχνουν την ευκαιρία να προσφέρουν και να κάνουν τον κόσμο μας καλύτερο.
Τις επόμενες μέρες κάθε τάξη ξεχωριστά με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό της πήρε την πρωτοβουλία και ετοίμασε όμορφες, δημιουργικές, ουσιαστικές δράσεις για το σχολείο, όπως ανακύκλωσης χαρτιού, αλουμινένιων κουτιών και πλαστικών καπακιών, δεντροφύτευσης του προαύλιου χώρου με καλλωπιστικά δέντρα, δημιουργίας βοτανόκηπου, καλλωπισμού των παρτεριών με πολύχρωμα λουλούδια και εικαστικής παρέμβασης στον εξωτερικό τοίχο του σχολείου με τη βοήθεια της ζωγράφου Κωνσταντίνας Νανοπούλου.
Στόχος αυτής της δράσης ήταν να μοιραστούν όλα τα παιδιά το ίδιο πάθος για το περιβάλλον, την προσφορά, για έναν καλύτερο κόσμο.

Ανακοίνωση για εγγραφές

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018-19 θα πραγματοποιηθούν από 2 έως και 18 Μαΐου 2018.
Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2018-2019 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2012 έως 31-12-2012.
Μπορείτε να προσέρχεστε καθημερινά στο γραφείο της Διευθύντριας του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άργους από 8.30 π.μ. έως 13.00 μ.μ. προκειμένου να εγγράψετε το παιδί σας.
Απαραίτητα δικαιολογητικά
1) Αίτηση του γονέα. (Δίδεται στο σχολείο)
2) Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
3) Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή(Δίδεται στο σχολείο)
4) Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Φωτοτυπία της 1ης σελίδας του Ε1 της φορολογικής δήλωσης των γονέων, όπου αναφέρεται η διεύθυνση κατοικίας)
5) Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Η Διευθύντρια του σχολείου
Κουτρουφίνη Σοφία