Χριστουγεννιάτικο bazaar Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άργους πραγματοποίησε το χριστουγεννιάτικο παζάρι στο χώρο του σχολείου με μεγάλη επιτυχία.

Αποτελέσματα εκλογών γενικής συνέλευσης Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

To Δ. Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων , που προέκυψε από τις εκλογές κατά τη συνεδρίαση της Γενικής Συνέλευσης την 1/10/2018, έχει την παρακάτω σύνθεση:

Πρόεδρος
Σταύρος Μολές 6936-106383
Αντιπρόεδρος
Αργυρώ Κακούρου -Γαρέφου 6978- 367267
Γραμματέας
Αγγέλα Φωτοπούλου – Κυριάκου 6973- 807136
Ταμίας
Γεώργιος Μπούρης 6937- 293334
Σπύρος Κολιγλιάτης 6932- 710330
Ρούλα Φούρλα – Σταθοπούλου 6947- 729418
Κωνσταντίνα Παράσχου – Ρέντα 6951- 925010

Ευχαριστήρια επιστολή στη ζωγράφο κα Βρέλου Φωτεινή

Ευχαριστήρια Επιστολή

Αξιότιμη κα Βρέλου Φωτεινή
Η Διευθύντρια του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άργους, εκ μέρους των εκπαιδευτικών και των παιδιών του σχολείου, σας ευχαριστεί για την εικαστική παρέμβασή σας, στον εσωτερικό χώρο του σχολείου, κατά τη σχολική χρονιά 2017-2018.
Φιλοτεχνήσατε, αφιλοκερδώς, 4 μεγάλες τοιχογραφίες, δίνοντας ένα ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα στον εσωτερικό χώρο του σχολείου, βασιζόμενη στη διερεύνηση της φαντασίας σας, ως καταφύγιο στην ελληνική μυθολογία. Έτσι ανακτήθηκαν οι μύθοι, οι πα-ραδόσεις και η τοπική ιστορίας μας.

Η Διευθύντρια του σχολείου
Κουτρουφίνη Σοφία

Πρόγραμμα σωστής εκπαίδευσης-υγιεινής διατροφής -Διανομή φρούτων στους μαθητές

.

Την Τετάρτη 5.12.2018 πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα ενεργειών σωστής εκπαίδευσης-υγιεινής διατροφής-Διανομή φρούτων στους μαθητές στον χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας.Το πρόγραμμα στόχο είχε την ανάδειξη της υψηλής διατροφικής αξίας των φρούτων στις ηλικίες 6-12 ετών.

Ευχαριστήρια επιστολή για τη δωρεά air conditions

Δημοσιεύουμε την ευχαριστήρια επιστολή της Διευθύντριας στον κο Ρέντα Κωνσταντίνο και στην κα Ρέντα Ευγενία για τη δωρεά που έκαναν στο σχολείο μας.

Ευχαριστήρια επιστολή

Αξιότιμε κύριε Κωνσταντίνε Ρέντα
& αξιότιμη κυρία Ευγενία Ρέντα

Με μεγάλη χαρά δεχτήκαμε τη δωρεά τριών (3) air conditions εκ μέρους σας και με την παρούσα επιστολή αισθάνομαι την ανάγκη, εκ μέρους του διδακτικού προσωπικού του 6ου Δ.Σ. Άργους κι εγώ προσωπικά, να σας ευχαριστήσουμε θερμά για την πολύτιμη συμβολή σας στην αναβάθμιση της ποιότητας του χώρου εργασίας μας.
Σε αυτήν τη δύσκολη οικονομική συγκυρία και με δεδομένη την περιορισμένη κάλυψη σε υλικοτεχνική υποδομή του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων η στήριξη που μας παρέχετε είναι απαραίτητη και εξαιρετικά σημαντική.
Σας ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά και ευχόμαστε ολόψυχα υγεία και ευημερία σε εσάς και στις οικογένειές σας.

Με εκτίμηση,
Η Δ/ντρια του Σχολείου
Κουτρουφίνη Σοφία

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2018 το σχολείο μας συμμετείχε στον εορτασμό της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με την επίσκεψη σε 5×5 όπου κάθε τάξη πραγματοποίησε αθλητικές δραστηριότητες. Οι Α΄, Β’ και Γ’ τάξεις συμμετείχαν σε αερόβιες κινητικές δραστηριότητες όπως τρέξιμο, σκυαταλοδρομία, σχοινάκι ενώ οι Δ’,Ε’ και ΣΤ’ τάξεις σε ομαδικά αθλήματα όπως ποδόσφαιρο, πετοσφαίριση δημιουργώντας μεικτές ομάδες.

Στόχος των παραπάνω δραστηριοτήτων είναι ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης ο οποίος μπορεί να οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και στη βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα.

Όλα τα παιδιά απόλαυσαν τις δραστηριότητες και το παιχνίδι με σύμμαχο τις ιδανικές καιρικές συνθήκες.

Ανακοίνωση για Παρασκευή 28-9-2018

Αύριο Παρασκευή 28/09/2018 λόγω ακραίων καιρικών φαινομένων τα σχολεία του Δήμου Άργους θα μείνουν κλειστά. Απόφαση Περιφερειάρχη κ Τατουλη για όλα τα σχολεία της Πελοποννήσου.

Μεταφορά μαθητών-Κοινή σύσκεψη Συλλόγου Εκπ/κων ΠΕ και ΕΛΜΕ Αργολίδας

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
Ταχ.Δ/νση: 4ο Δημ.Σχ.Ναυπλίου
211 00 ΝΑΥΠΛΙΟ
Τηλέφωνο: 27520 22401
Τηλεμοιότυπο: 27520 22401
e-mail:syllogos.pe.arg@gmail.com

ΘΕΜΑ : Μεταφορά μαθητών – Κοινή σύσκεψη ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΠ/ΚΩΝ Π.Ε. ΚΑΙ ΕΛΜΕ Αργολίδας.

Το ΔΣ του Συλλόγου μας αποφάσισε να λάβει μέρος σε έκτακτη κοινή σύσκεψη – συνεδρίαση με την Ε.Λ.Μ.Ε. Αργολίδας, την Πέμπτη, 20 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 7μμ στο χώρο του 1ου Γυμνασίου Ναυπλίου, με θέμα το πρόβλημα της μεταφοράς των μαθητών του νομού μας.
Καλούμε τα μέλη των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων και κάθε άλλον ενδιαφερόμενο να λάβει μέρος προκειμένου να συζητήσουμε και να ενημερωθούμε σχετικά.

Για το Δ.Σ.
Ο Πρόεδρος Η Γ.Γραμματέας

Ντέμος Αντώνης Κραμποκούκη Θεοδώρα

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ναύπλιο 18 Σεπτεμβρίου 2018
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ Αριθ.Πρωτ. 1213
ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ
ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
ΠΡΟΣ:1.Διευθυντή Πρωτοβάθμιας
Εκπαίδευσης Αργολίδας
2.Διευθυντή Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης Αργολίδας
3.Προέδρους Συλλόγων Γονέων
& Κηδεμόνων Σχολείων
(μέσω των Διευθύνσεων
εκπαίδευσης)
ΘΕMΑ: Ενημέρωση για τη μεταφορά μαθητών
Παρακαλούμε όπως εκπρόσωπός σας παρευρεθεί αύριο ΤΕΤΑΡΤΗ 19/9/2018 και
ώρα 12:00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της ΠΕ Αργολίδας με θέμα «ενημέρωση
για τη μεταφορά μαθητών».
Επίσης μπορεί να παρευρεθεί και εκπρόσωπος μαθητών από κάθε σχολείο μετά από
σχετική έγκριση του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Ο ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ Π. ΧΕΙΒΙΔΟΠΟΥΛΟΣ