«ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ»

Ο καθένας έχει ένα όνομα.

Μερικά είναι διαφορετικά, μερικά είναι ίδια,

μερικά είναι κοντά, μερικά είναι μακριά.

Όλα είναι όμορφα και ξεχωριστά!

Μου αρέσει το όνομα μου. Είναι μοναδικό για μένα!

Στο νηπιαγωγείο σπουδαίο ρόλο διαδραματίζει το όνομα κάθε παιδιού. Το όνομα τους υπάρχει σχεδόν σε κάθε γωνία της τάξης, στα καρεκλάκια τους, στις κρεμάστρες, στα συρτάρια τους  κτλ. Είναι σημαντικό κάθε παιδί να αναγνωρίζει και να ξεχωρίζει το αρχικό του ονόματος του και κατ’ επέκταση ολόκληρο το όνομα του. Σχεδιάσαμε και διακόσμησαν με ποικίλα υλικά το αρχικό του ονόματός τους, το κάναμε παζλ και έμαθαν να το συνθέτουν, το έφτιαξαν με καπάκια, τοποθέτησαν το αρχικό του ονόματός τους δίπλα στο αντίστοιχο γράμμα του αλφάβητου .

Μια νέα χρονιά ξεκινάει!!!!!

68ο Νηπιαγωγείο Ηρακλείου

Αγαπητοί γονείς,

μια καινούργια σχολική χρονιά μόλις ξεκινά, γεμάτη όνειρα, φιλοδοξίες και επιθυμία για πρόοδο.

Το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας με μεγάλη χαρά  υποδέχεται τους μικρούς μαθητές και με τη βοήθεια σας, όλοι μαζί, θα αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες και τις προκλήσεις της νέας χρονιάς.

Το σχολείο θα είναι δίπλα σας σε ό,τι  χρειαστείτε. Γνώμονας και οδηγός μας στο έργο μας είναι πάντα το καλύτερο των παιδιών σας .

Ευχόμαστε στους μαθητές μας καλή πρόοδο και σε όλους μας καλή σχολική χρονιά !

Οι νηπιαγωγοί

Άννα Νινιράκη

Αθηνά Τσαμπανάκη

Sunday school walk by Albert Anker

«Στης καραντίνας… τον καιρό»

Λήψη αρχείου

Έντεκα νηπιαγωγοί, από κάθε γωνιά της Ελλάδος, συνεργάστηκαν και δημιούργησαν ένα συλλογικό τόμο με παραμύθια, ποιήματα και παιχνίδια με θέμα τον κορωνοϊό.