Το σχολείο μας

Το  5ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης ιδρύθηκε το 1973.  Βρίσκεται στο Νοτιοδυτικό τμήμα της πόλης, πολύ κοντά στο 1ο Γυμνάσιο και 1ο  Γενικό Λύκειο. Συστεγάζεται με το 5ο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης με το οποίο μοιράζονται κοινό προαύλιο χώρο, είσοδο και Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Οργανικά ορίζεται ως 2/θέσιο νηπιαγωγείο με Προϊσταμένη Σωτηροπούλου Βασιλική.  Το σχολικό έτος 2021-2022 λειτουργούν δύο υποχρεωτικά τμήματα  (Πρωινό Τμήμα 1 και Πρωινό Τμήμα 2) με Υπεύθυνες των τμημάτων τη Σωτηροπούλου Βασιλική και την Μπάρλα Κωνσταντίνα αντίστοιχα ενώ το προαιρετικό ολοήμερο τμήμα τέθηκε σε αναστολή.  Οι εγγεγραμμένοι μαθητές είναι 35 . Στο βοηθητικό προσωπικό του σχολείου ανήκει η υπεύθυνη καθαριότητας κυρία Καγιούλη Σταυρούλα. Το νηπιαγωγείο βρίσκεται στο ισόγειο του κτιριακού συγκροτήματος και περιλαμβάνει δύο αίθουσες διδασκαλίας, κουζίνα, αποθήκες, γραφείο εκπαιδευτικών και μεγάλο χώρο υποδοχής. Είναι εξοπλισμένο με έπιπλα κατάλληλα για την προσχολική ηλικία και διαθέτει σύγχρονο εξοπλισμό με ηλεκτρονικούς υπολογιστές σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας που εξυπηρετούν τις ανάγκες των μαθημάτων καθώς και projector, φωτοτυπικό μηχάνημα, εκτυπωτή και scanner. Στην αυλή του Νηπιαγωγείου διαμορφώθηκε μια μικρή παιδική χαρά με παιχνίδια που δάνεισε στην σχολική μονάδα το 5ο Δημοτικό σχολείο.

Το 5ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης χαρακτηρίζεται ως νηπιαγωγείο με έντονη δραστηριότητα και σαφή εξωστρέφεια στην τοπική και ευρύτερη κοινωνία με δράσεις κοινωνικού, πολιτιστικού και περιβαλλοντικού χαρακτήρα.

Περιφέρεια 5ου Νηπιαγωγείου Τρίπολης
Το τμήμα της πόλης που περικλείεται από το σημείο τομής της οδού Παν.Τσούκα
με την οδό Αχαιού, η δεξιά πλευρά (βόρεια) της οδού Αχαιού, έως την τομή της με
την οδό Παπαζαφειροπούλου, την δεξιά πλευρά (ανατολικά) της οδού
Παπαζαφειροπούλου έως την πλατεία Φιλικών χωρίς αυτήν έως το σημείο τομής με
την οδό Καλαμάτας, την αριστερή πλευρά (βόρεια) της οδού Καλαμάτας έως τη
διασταύρωση με τις οδούς Τάπιας και Λεωφόρο του Ο.Η.Ε.
Από τη Λεωφόρο Ο.Η.Ε. την δεξιά πλευρά (βόρεια) έως το σημείο τομής με την οδό
Πανηγύρεως, την αριστερή πλευρά (δυτικά) της οδού Πανηγύρεως έως την τομή της
με την οδό Παντελεήμωνος, την αριστερή πλευρά (δυτικά) της οδό Παντελεήμωνος
έως το σημείο τομής με την οδό Καλαμάτας, την αριστερή πλευρά (δυτικά) της οδού
Καλαμάτας έως την πλατεία Βαλτετσίου χωρίς αυτήν, την αριστερή πλευρά (δυτικά)
της οδού Ουάσιγκτον έως το σημείο τομής με την οδό Υψούντος. Την αριστερή
πλευρά (νότια) της οδού Υψούντος έως την εκκλησία των Παμμέγιστων Ταξιαρχών,
την αριστερή πλευρά (δυτικά) της οδού Ταξιαρχών έως το τέρμα αυτής στο σημείο
τομής με την οδό Θεμιστοκλέους.