Γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα παιδικού βιβλίου με σχετικές δραστηριότητες.
Με χαρά υποδεχτήκαμε διαδικτυακά τη συγγραφέα Ιωάννα Κυρίτση Τζιώτη που μας μίλησε για τα βιβλία και μας διάβασε το παραμύθι της “Η Πασχαλίτσα της αγάπης”. Την ευχαριστούμε θερμά.
Στη βιβλιοθήκη του σχολείου οι μαθητές/τριες διάλεξαν το αγαπημένο τους βιβλίο, εντόπισαν τίτλο, εικονογράφο και συγγραφέα και κατέγραψαν τις σχετικές πληροφορίες. Στη συνέχεια δημιουργήσαμε μια κάμπια με τις πληροφορίες αυτές.
Στη συνέχεια δημιουργήσαμε ένα βιβλίο-παραμύθι για τα έντομα και τη μέλισσα.