Protect yourself from the earthquake

Δημιουργήσαμε μια ακόμη   εκδήλωση  με τίτλο

“Protect yourself from the earthquake”

Από Δευτέρα , 7 Νοεμβρίου 2022 7:00 ΠΜ
Προς Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022 1:30 ΜΜ

Διοργάνωση από:

5o Νηπιαγωγείο Τρίπολης

Είδος Δραστηριότητας

Ανοιχτή δραστηριότητα με φυσική παρουσία

Email επικοινωνίας:kikisotirop@gmail.com

Γλώσσες

ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Λαμβάνει χώρα:

5ο Νηπιαγωγείο Τρίπολης

Περιγραφή

Many times, we have felt the earth shake and everything in our house or our school shake. The adults say there is an earthquake. What is an  earthquake and what should we do to protect ourselves? In these questions, the teddy Βeαr of our class, the Akis the Bear, helped us and Beetbot will help us find the right steps for our protection.

Taking the role of programmer, one child will try to give the appropriate instructions to his pair, to proceed to the first step for his protection then for the second and finally for the third and last one. They will then try together to create the algorithm for the route they followed using matching cards with directional arrows that will correspond to the instructions given (go one step forward, turn right / left, etc).  Finally, Beebot will be programmed to do the same route.

The aim of the activity is for the children to get to know the basic programming commands and to familiarize themselves with the algorithmic way of thinking.

Πολλές φορές, έχουμε νιώσει τη γη να κουνιέται και τα πάντα στο σπίτι μας ή στο σχολείο μας να κουνιούνται. Οι μεγάλοι λένε ότι υπάρχει σεισμός. Τι είναι ο σεισμός και τι πρέπει να κάνουμε για να προστατευτούμε; Σε αυτές τις ερωτήσεις, μας βοήθησε το αρκουδάκι της τάξης μας, ο Άκης ο Αρκουδάκης, και το Beetbot θα μας βοηθήσει να βρούμε τα σωστά βήματα για την προστασία μας.

Αναλαμβάνοντας το ρόλο του προγραμματιστή, το ένα παιδί θα προσπαθήσει να δώσει τις κατάλληλες οδηγίες στο ζευγάρι του, να προχωρήσει  στο πρώτο βήμα για την προστασία του, στη συνέχεια για το δεύτερο και τέλος για το τρίτο και τελευταίο.

Στη συνέχεια θα προσπαθήσουν μαζί να δημιουργήσουν τον αλγόριθμο για τη διαδρομή που ακολούθησαν χρησιμοποιώντας κάρτες αντιστοίχισης με βέλη κατεύθυνσης που θα αντιστοιχούν στις οδηγίες που δίνονται (πηγαίνετε ένα βήμα μπροστά, στρίψτε δεξιά / αριστερά κ.λπ.).  Τέλος, το Beebot θα προγραμματιστεί να κάνει την ίδια διαδρομή.

Στόχος της δραστηριότητας είναι τα παιδιά να γνωρίσουν τις βασικές εντολές προγραμματισμού και να εξοικειωθούν με τον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης.

Φωτογραφίες:

IMG 3709 IMG 3712 IMG 3710 1

Μετάβαση στο padlet.com

Αυτή η εκδήλωση είναι για:

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

Κύρια θέματα:

ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ

ΚΩΔΙΚΟΣ CODE WEEK 4 ALL

cw22-MPc8k

Κατηγορίες: Δράσεις. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.