Τη βδομάδα που μας πέρασε δουλέψαμε με τα παιδιά το θέμα Ο εαυτός μας – Το σώμα μας με πολλές δραστηριότητες. Παίξαμε με τους καθρέπτες, ζωγραφίσαμε τους εαυτούς μας και φτιάξαμε το παζλ της τάξης, αφού πρώτα κάναμε καταγραφές, μετρήσεις, συγκρίσεις. Φτιάξαμε το περίγραμμα του σώματος και τοποθετήσαμε εξωτερικά χαρακτηριστικά κι εσωτερικά όργανα. Τονίσαμε την ανάγκη της άσκησης και της ισορροπημένης διατροφής, για την προαγωγή της υγείας, ενώ θα ήταν παράλειψη να μην μιλήσουμε για τον κανόνα των εσωρούχων και να διαβάσουμε την Κίκο και το Χέρι.
Πρόσφατα σχόλια