Πρόγραμμα “Αν όλα τα παιδιά της γης”
Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης για τον συλλογικό προγραμματισμό του νηπιαγωγείου κατά το σχολικό έτος 2022-2023 και σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης “Ελπίδα”, υλοποιήθηκε με επιτυχία το πρόγραμμα “Αν όλα τα παιδιά της γης”. Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε στο πλαίσιο σχεδιασμού & υλοποίησης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Αγωγής Υγείας) με ποικιλία δραστηριοτήτων από τα 10συνοδευτικά εργαστήρια. Γενικότερα σκοπός της όλης δράσης είναι η προσέγγιση των εννοιών της διαφορετικότητας, της αποδοχής του εαυτού μας και του άλλου, η καλλιέργεια και ενίσχυση κοινωνικών δεξιοτήτων όπως της συνεργασίας και της επικοινωνίας, η προώθηση αξιών όπως της φιλίας, της αλληλεγγύης, της εμπιστοσύνης και η βελτίωση των σχέσεων όλων των μαθητών/ τριών και ο οραματισμός για ένα σχολείο που να συνδέεται με τις επιθυμίες και τις ανάγκες των παιδιών.
(Φωτογραφικό υλικό επιλεγμένων εργαστηρίων)