Τμήμα Ένταξης

Τι είναι το Τμήμα Ένταξης

Το Τμήμα Ένταξης (Τ.Ε) αποτελεί μια δομή της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, η οποία λειτουργεί εντός του Γενικού Σχολείου. Στόχος του Τ.Ε. είναι η εκπαιδευτική υποστήριξη μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, εντός του σχολικού ωραρίου, μέσα από τα εξειδικευμένα, ατομικά ή ομαδικά, εκπαιδευτικά προγράμματα που τους παρέχει.

Για την εγγραφή ενός μαθητή στο Τ.Ε χρειάζεται:

• να έχει γνωμάτευση από φορέα, αρμόδιο για τη διάγνωση ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών ( Κ.Ε.Σ.Υ.) ή άλλου δημόσιου φορέα

ή

• να έχει υποβληθεί σε άτυπη παιδαγωγική αξιολόγηση από τον εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής του Τ.Ε., έπειτα από πρόταση του εκπαιδευτικού γενικής τάξης και με τη σύμφωνη γνώμη του Σχολικού Συμβούλου.

Σε κάθε περίπτωση απαραίτητη προϋπόθεση για τη φοίτηση ενός παιδιού στο Τ.Ε. αποτελεί η συναίνεση των γονέων με τη συμπλήρωση της Υπεύθυνης Δήλωσης – Αίτησης συμμετοχής.

Λειτουργία Τμήματος Ένταξης

Η στελέχωση του Τμήματος Ένταξης στο Νηπιαγωγείο, γίνεται από Νηπιαγωγούς, με σπουδές στην Ειδική Αγωγή. Η Νηπιαγωγός του Τ.Ε. υποστηρίζει τους μαθητές σε ιδιαίτερο χώρο με απώτερο στόχο τη δυνατότητα μελλοντικής υποστήριξης αυτών εντός του περιβάλλοντος της τάξης τους, με στόχο τη διαφοροποίηση των δραστηριοτήτων και των διδακτικών πρακτικών, καθώς και την κατάλληλη προσαρμογή του εκπαιδευτικού υλικού και του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος.

Η διδασκαλία πραγματοποιείται στο τμήμα είτε σε ολιγομελείς ομάδες μαθητών του ίδιου επιπέδου είτε μεταξύ εκπαιδευτικού και μαθητή με το σύστημα «ένας προς έναν». Κατά την εκπαιδευτική διαδικασία γίνεται χρήση πολλών εποπτικών μέσων και υλικών και επιστρατεύονται εναλλακτικοί τρόποι μάθησης, όπως το παιδαγωγικό παιχνίδι, η δραματοποίηση, η μάθηση με χρήση υπολογιστή και νέων τεχνολογιών αλλά και η διδασκαλία με χρήση αντικειμένων. Η ύλη, την οποία διδάσκεται ο μαθητής, επιλέγεται και διαμορφώνεται από τη Νηπιαγωγό του Τ.Ε., σύμφωνα με τις ανάγκες/ικανότητες του κάθε μαθητή.

Όλοι οι μαθητές του Τ.Ε. ανήκουν στο δυναμολόγιο της τάξης φοίτησης και την ευθύνη της εκπαίδευσης έχουν από κοινού η Νηπιαγωγός του Τ.Ε. και η Νηπιαγωγός της τυπικής τάξης.

Σχετική Νομοθεσία εδώ